MİLLETVEKİLİ ADAYI HALİL ÜRÜN, ŞUHUT İLÇESİNİ ZİYARET ETTİ
MİLLETVEKİLİ ADAYI HALİL ÜRÜN, ŞUHUT İLÇESİNİ ZİYARET ETTİ
Okunma Sayısı: 17259

Seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerine devam eden AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili adayı Halil Ürün, Şuhut’un Karadilli Beldesi vatandaşlara seslendi.

 

7 Haziranda yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde Belde, köy ve kasabaları tek tek gezen AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Adayı Halil Ürün, Karadilli’de yaşayan vatandaşlar ile bir araya geldi. Vatandaşların sıkıntılarını ve isteklerini dinleyen Ürün, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Türkiye’nin her yerinde yaptığı hizmetlerin fazlasını Afyonkarahisar ve Şuhut’a yaptığını ifade etti. AK Parti hükümetinin 13 yılda Afyonkarahisar’a yaptığı hizmetleri bir kitapçık haline getirdiklerini belirten Ürün; “Bu kitapları iyi inceleyin ve çevrenize anlatın. Geçmişte yapılamayan hizmetler AK Parti’nin iktidara gelmesi ile yapıldı” dedi. 7 Haziran seçimlerinin önemine değinen Milletvekili Ürün, Milletvekili Genel Seçimlerinde halkın bir tercihte bulunulacağını söyledi. Ürün sözlerini şöyle sürdürdü: “Bulunulacak tercihe göre de önümüzdeki 2016-2023 yılların tercihe göre şekilleneceğini ifade eden Ürün, “Nasıl şekillenecek? Eğer Karadilli, Şuhut ve bütün Afyonkarahisar ve Türkiye AK Parti’ye destek verirse anayasayı değiştireceğiz en büyük hedefimiz budur. 1980 ihtilalinden kalma anayasayı değiştirip, yönetimde istikrar temsilde adalet, ilkesinin ikisini gerçekleştireceğiz” dedi.

 

TBMM’DE BİZE CUMHURBAŞKANI SEÇTİRMEDİLER

Yüzde10 barajı ile yönetimde istikrar sağlanmadığını ve ülkenin koalisyonlara mahkum edildiği belirten Milletvekili adayı Ürün; “ Yüzde 10 barajı olunca da temsilde adalet gerçekleşmiyor. Yüzde 3, yüzde 4 oy alan partiler meclisin dışında kalıyor. Bunun tek çözümü var, şuanda aslında bir adım yaklaştık, Cumhurbaşkanımız halka seçtirmek suretiyle hepinizin bildiği gibi 2007 yılında TBMM’de bize Cumhurbaşkanı seçtirmediler, 360 şartı aradılar. Ogünleri hatırlıyorlar büyüklerimiz. O zaman meclis bir karar aldı, “Madem siz 360 şartı arıyorsunuz bugüne kadar olmayan bir şeyi biz de bundan sonra anayasayı değiştiriyoruz halk seçsin diye” Hem erken seçim kararı aldı hem anayasayı değiştirerek halkın Cumhurbaşkanını seçme kararı aldık” diye konuştu.

 

ANAYASA DA DEĞİŞİKLİK YAPMAMIZ GEREKİYOR

22 Temmuzda seçimlerin yapıldığını ve AK Parti’nin iktidara geldiğini hatırlatan Ürün, şöyle konuştu; “Anayasa değişikliği de Eylül ayında referanduma gitti onu da halk kabul etti. Dolayısıyla 2007’den sonra seçilecek Cumhurbaşkanını halkın seçmesine karar verdik. Şimdi 1980 anayasasının yetkileriyle donatılmış Cumhurbaşkanı meclisten değil de 10 Ağustos 2014 tarihinde halk tarafından seçildi ve sistemde bir daha karmaşa yaşandı. Şimdi halk tarafından seçilmiş bir Cumhurbaşkanımız var, anayasa ne yazılmış yetkileri var. Anayasaya göre bu Cumhurbaşkanı sorumsuz. Hiçbir şeyden sorumlu tutulamıyor. Yine halka seçtirdiğimiz halde 2 Turlu seçimde yüzde 50 Cumhurbaşkanımızı seçtirdiğimiz halde meclis devam ediyor, hükümet devam ediyor ve üstelik yüzde 10 barajı devam ediyor. Şimdi bu çelişkiyi ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bunun içinde anayasa da değişiklik yapmamız gerekiyor.”

 

2011’DE BİZ DAHİL HERKES ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDEN BAHSETTİ

“2007 seçimlerinde seçimler bittikten sonra Anayasa Hukukçusu Başkanlığında uzmanlardan oluşan bir bir anayasa taslağı hazırlattı meclise sundu. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal karşı çıktı gerçekleştiremedik” diyen Milletvekili Halil Ürün, “2011’de biz dahil herkes Anayasa değişikliğinden bahsetti seçim bitti “Biz tek başımıza yetiştiremiyoruz, gelin hep birlikte yapalım” dedik uzlaşma istediler “Tamam olsun” dedik. 320’den fazla milletvekiliyle biz 3 kişi Uzlaşma Komisyonuna üye verdik onlarda 3’er kişi verdiler. Hepimiz eşittik, Uzlaşalım dedik, bu uzlaşma komisyonunun anlaştığı maddeleri Genel Başkanımız şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan “60 maddeyi çıkaralım” dedi. CHP karşı çıktı.  MHP önce “Evet” dedi iki gün sonra “Hayır” dedi.

 

BİZE HALK OYLASINA YETECEK KADAR SAYI VERİN

Meclisin oturumunda kendisinin de olduğunu söyleyen Milletvekili Halil Ürün, “Sayın Mehmet Çandır Gurup Başkan Vekili olarak. Evet, Meclisteki tüm partililerin temsilcilerinin yüzde 100 uzlaştıkları 66 maddeyi çıkaralım birlikte yetiyordu. CHP, MHP destek verseydi halkoyuna çıkabiliyorduk. Ama iki gün sonra her ne olduysa Sayın Devlet Bahçeli’nin kulağına birileri bir şey fısıldadı. Hayır dedi o zaman bize ne kaldı. O zaman Evet dediğinizi çıkaralım. Ne dediysek olmaz dediler. Daha bizden nasıl bir fedakarlık bekliyorsunuz” dedi.  “Ey Karadilliler! Bize halk oylamasına gidecek kadar sayı verin” diyen Milletvekili Halil Ürün, “Bunun için Afyonkarahisar’ın en az 4, Allah’ın izni ile 5 Milletvekili çıkarması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Karadilli’deki programının ardından Bademli, Kulak ve Çobankaya Köyüne geçen Milletvekili Halil Ürün, burada vatandaşlarla ile bir araya gelerek sohbetti. Vatandaşların sıkıntılarını dinleyen Ürün, programını tamamladı. Ziyaretlerde Milletvekili Halil Ürün’e  İl Başkan Yardımcısı Ahmet Yeşilırmak’ın yanı sıra, AK Parti Şuhut İlçe Başkanı Ahmet Çelikkanat,  Belediye Başkanı Recep Bozkurt, İl Genel Meclis Üyesi Ömer Tuncay, Mahir Kaynak ve çok sayıda partili katıldı.