EROĞLU, “AFYONKARAHİSAR ARTIK DÜNYA ŞEHİRLERİYLE YARIŞIYOR”
EROĞLU, “AFYONKARAHİSAR ARTIK DÜNYA ŞEHİRLERİYLE YARIŞIYOR”
Okunma Sayısı: 44662

Dini ve Milli bayramlarda müjdelerine devam eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Zafer Bayramı dolayısıyla 5 yeni müjde daha açıkladı. Bakan Eroğlu, “AK Parti iktidarından önce köy gibi olan Afyonkarahisar şimdi artık dünya şehirleriyle yarışan muhteşem bir şehir haline geldi” dedi.

 

Zafer haftası etkinlikleri kapsamında Afyonkarahisar’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek, Zafer bayramı dolayısıyla 5 müjde açıkladı. İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven ve teşkilat mensupları tarafından karşılanan Bakan Eroğlu, bu güne kadar 135 müjde açıkladıklarına dikkat çekti. Parti binasında düzenlenen basın toplantısının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, Bakan Eroğlu’nun milli ve dini bayramlarda müjdelerine devam ettiğini söyledi.

 

YAPTIĞIMIZ HİZMETİN ARKASINDA DURDUK

AK Parti’nin yatırım ve hizmetlerin takipçisi olduğunu anlatan İl Başkanı Yurdunuseven, konuşmasını şöyle sürdürdü;  “Sayın bakanımızın teşrifleriyle inşallah bu gün bir gelenek olan dini ve milli bayramlardaki müjdelere devam ediyoruz. Sayın bakanımız 4 bayramdan her yıl Afyonkarahisar’a 20 müjde ile geliyor. Bu günde bakanımızın heybesi dolu geldi. Fakat AK Parti iktidarları olarak her zaman verdiğimiz sözü yerine getirme geleneğimiz devam etmektedir. Eski iktidarlarda olduğu gibi aynı yere 4 veya 5 defa temel atmadık ve açılış töreni düzenlemedik. AK Parti olarak nerede bir temel attıysak arkasında durduk ve durmaya da devam edeceğiz. İnşallah açılışlarına da AK Parti iktidarları olarak devam ederiz. Bakanımız Afyonkarahisar’ımız için bu güne kadar dini ve milli bayramlarda 130 müjde verdi ve 90 tanesini tamamladı. Kendisine yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz.”

 

HİÇ KİMSENİN TEREDDÜDÜ YOK

Zafer haftası etkinliklerine katılmak için Afyonkarahisar’a geldiğini söyleyen Bakan Veysel Eroğlu, dini ve milli bayramlarda müjde geleneğine devam edeceklerine ifade etti. Eroğlu, “Bundan 93 yıl önce kahraman ordumuz Şuhut’tan başlayarak Kocatepe’ye 1864 rakımlı tepeye çıktı. 93 yıl önce bu sabah büyük taarruz emri verilmişti. Bizlerde Kocatepe o günü yad ettik. Şehitlerimize dualar okuyarak, hatıralarla andık. Sizlerde biliyorsunuz ki biz Afyonkarahisar’da bir söz verdik. AK Parti sözünün eri bir partidir. Bundan hiç kimsenin tereddüdü yok zaten” diye konuştu.

 

135 MÜJDENİN 90’NI TAMAMLANDI

Bu güne kadar 135 adet müjde açıkladıklarını vurgulayan Bakan Veysel Eroğlu, yılda 2 dini ve 2 milli olmak üzere 4 bayramda toplam 20 müjde açıkladıklarını belirtti. Eroğlu, şöyle dedi; “2 dini ve 2 milli bayramlarda biz müjde verelim. Milletvekilleri olarak müjdeler verelim istedik. Dini bayramda yani geçtiğimiz Ramazan bayramında müjdemizi verdik. Bu günde 5 müjde daha veriyoruz. Diyeceksiniz ki 3 milletvekilisiniz niye 5 tane veriyorsunuz. Biliyorsunuz ki Genel Başkanımız ve eniştemiz Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu 4 milletvekilimiz, hizmetkarınız olarak bende 5 milletvekiliniz. Şuana kadar 135 müjde vermiştir. 90 müjdeyi tamamladık. 45 müjdenin bir kısmını da bu yılsonuna kadar tamamlayacağız. Dolayısıyla Afyonkarahisar AK Parti hükümetleriyle yatırımlara doydu. Afyonkarahisar’a gelen diyor ki, ‘Afyonkarahisar büyümüş ve muhteşem bir şehir olmuş.’ AK Parti iktidarından önce köy gibi olan Afyonkarahisar şimdi artık dünya şehirleriyle yarışan muhteşem bir şehir haline geldi. Artık biz dünya şehirleriyle yarışıyoruz ve yarışmaya da devam edeceğiz.”

 

HOPA'DA YAŞANAN ÇOK BÜYÜK BİR AFETTİ

Hopa’da bu güne kadar çok sayıda dereyi ıslah ettiklerini aktaran Bakan Eroğlu, bugüne kadar en fazla dere ıslah eden hükümetin AK Parti hükümetleri olduğunu söyledi. Yaklaşık bin 500 dereyi ıslah ettiklerini ifade eden Bakan Eroğlu, “Eğer bu derelerin ıslahları yapılmasaydı Artvin ve Hopa haritadan silinebilirdi. Mesela Arvahi'de de çok büyük bir sel oldu ama can kaybı olmadı. Hopa'da ki can kaybı sebepleri büyük ölçüde heyelandır. Sayın Başbakanımızla görüştükten sonra Hopa'ya vardım. Gece geç saatlere kadar yapılacak çalışmaları değerlendirdik. Sadece bizim Bakanlığımızın 52 adet iş makinesini oraya sevk etti. Açılmayan yollar açıldı. AFAD ve sağlık teşkilatları oradaydı. Toplam 20 yaralımızın en iyi şekilde bakımları yapıldı. Cenazeler hemen kaldırıldı. Geçmişte örneği yok. Hükümetimiz hemen ihtiyaçları karşılanması için mağdur olan vatandaşlarımıza, hayatını kaybedenlerin yakınlarına verilmek üzere 10 milyon TL para gönderildi. Bizde geçmişte Özel İdarenin yaptığı yıkılan menfezler ve köprüler varsa onların yapımını Bakanlık olarak üstlenip yüz milyon TL para ayırdık. Hopa'da yaşanan çok büyük bir afetti. Bu durum herkesçe bilinmesi gerekiyor. Herhalde Nuh tufanı böyle bir tufandı diye düşünüyorum. Artvin'den Hopa'ya gelen Hopa deresi var. Biz bunu 500 yılda bir tekerrür edebilecek debiye göre, akan suya göre hesap etmiştik. O dolduğu gibi bir miktarda taşma oldu. Düşünebiliyor musunuz o dere doldu. Mühendislikte şu var; İmalatlar belli bir riske göre yapılıyor. Biz imalatlarımızı genellikle yüz ile 500 yılı dikkate alarak yapıyoruz. Dolayısıyla tekrar bu felakette hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Cenaze namazlarını kıldık" diye konuştu.

 

AFYON'DA ÖYLE BÜYÜK BİR RİSK KALMADI

Bakan Eroğlu, benzer bir felaketin Afyonkarahisar’da yaşanıp yaşanmayacağı konusuyla ilgili şunları söyledi: “Bir ara Afyonakrahisar'da da çok büyük bir sağanak yağış oldu. Kuvvetli yağışlar nedeniyle biz ikazda bulunduk. Geçmişte olsa Allah korusun çok sayıda insan vefat edebilirdi. Hayvanlar telef olabilirdi. Ama çok az bir zararla atlattık. Bu durumu tamamen yaptığımız göletlere, ıslah ettiğimiz derelere borçluyuz. Afyon'da öyle büyük bir risk kalmadı. Ama biz bilemeyiz. Bin yılda bir tekerrür edecek yağış olur, onun hesabı mümkün değil. Bir tufan olduğu zaman ona hiçbir kimsenin karşı koyma gücü olmaz. Ama biz şu anda Afyonkarahisar'da bir risk yok. Zaten geriye kalan dereleri de hemen ıslah ediyoruz. İnşaatları devam edenler var. Onları da özellikle vurgulamak istiyorum."

 

5 YENİ MÜJDE DAHA

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Veysel Eroğlu, Milletvekilleri Av. Halil Ürün, Prof. Dr. Remziye Sıvacı ve Av. Ali Özkaya ile İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven müjdeleri açıkladı. Açıklanan müjdeler ise şöyle; “Çay deve deresi sulaması, İscehisar Olukpınar Köyü Taşkın Koruma tesisi, Emirdağ Aşağıpiribeyli köyü taşkın koruma tesisi, Sandıklı Çambeyli köyü taşkın koruma tesisi ve orman yolları sanat yapısı ve üst yapı işleri” Parti binasında düzenlenen basın toplantısına Bakan Eroğlu’nun yanı sına Milletvekilleri Ürün, Özkaya, Sıvacı, İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, İl Gençlik ve Kadın Kolları Başkan ve yönetimleri, Merkez ilçe başkanı Bülent Eser ve yönetimi, ilçe ve belde belediye başkanları, ilçe ve belde başkanları, belediye meclis üyeleri ile çok sayıda partili katıldı.