TAREKS, HAYVANCILIKTA İTHALİN ÖNÜNE GEÇİP, PİYASAYI KALKINDIRACAK
TAREKS, HAYVANCILIKTA İTHALİN ÖNÜNE GEÇİP, PİYASAYI KALKINDIRACAK
Okunma Sayısı: 34723

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştirak şirketi olan ve Afyonkarahisar-Çobanlar yolu üzerinde kurulan Tareks Hayvancılık A.Ş. faaliyete geçti. İşletmeyi ziyaret eden AK Parti Afyonkarahisar heyeti, Milli Emlak’tan 30 yıllığına kiralanan alanda incelemelerde bulundu.
 
Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraklerinden biri olan Tareks Hayvancılığın Afyonkarahisar’a kurduğu çiftlik her geçen gün büyüyor. Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının damızlık hayvan başta olmak üzere hayvancılık ile ilgili her türlü ihtiyaçlarını en uygun şekilde karşılamayı amaçlayan kuruluş ithalatın önüne geçmek ve ekonomiyi kalkındırmayı hedefliyor.
 
Tesisi ziyaret edip yetkililerden bilgi aldılar
 
AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan, İl Başkan Yardımcıları İbrahim Eroğlu, Salih Alaka, Yakup Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, Çobanlar Belediye Başkanı Ali Altuntaş ve beraberindeki heyet Afyonkarahisar – Çobanlar yolu üzerindeki tesisi ziyaret etti. Ziyarette yetkililerden bilgi alan heyet tesisin hayırlı olmasını diledi.
 
“Sektörün bölgemizdeki lokomotifi olacaktır”
 
Ziyaretlerin ardından bir açıklama yapan AK Parti Afyonkarahisar MJilletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Tareks Hayvancılık A.Ş. şehrimizde kurulduğu günden itibaren hem ilimize hem de ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan bir işletme olmuştur. Tarım ve hayvancılığın gelişiminde büyük bir önem arz eden firma hayvancılık sektörünün bölgemizdeki lokomotifi olacaktır” dedi.
 
“3 yılda 5 bin başa çıkarılması hedefleniyor”
 
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya da “Şu an buradaki mevcut kapasitemiz 2000 büyükbaştır. Milli Emlak’tan 30 yıllığına kiraladığımız bu arazi üzerinde kurulan işletmede kapasiteyi 3 yıl içerisinde 5000 başa çıkarmayı hedefliyoruz. 1400 dekar ekilebilir arazimiz var. Bunun için ile ilgili de sulama altyapısı inşaatı devam ediyor” dedi.
 
“İthalin önüne geçip, piyasayı kalkındıracak”
 
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ise şöyle konuştu; Tekirdağ’da süt için damızlık için beslenen hayvanların düveleri Afyonkarahisar’a getiriliyor. Burada istenirse 5-6 aylık iken satışı yapılabiliyor. İstenirse de besleyip et olarak kestirilebiliyor. Böylelikle yurt dışından ithalin önüne geçip, piyasanın kalkındırılması amaçlanıyor.  
 
“Afyonkarahisar hayvancılıkta kendini ispat etmiş bir şehir”
 
AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay da “Burada Milli Emlak’ın arazisini hem ekecekler hem de ektiklerini, üretimini yaptıkları hayvanlara verecekler. Kendi kendini götüren bir çiftlik olacak. Şu an yatırımlar devam ediyor. Afyonkarahisar zaten hayvancılıkta kendini ispatlamış bir şehir ancak bunun devamlılığı ve daha da gelişmesini amaçladığımız için böyle bir yatırımı şehrimize kazandırdık. Emeği geçen milletvekillerimiz Veysel Eroğlu, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven’e teşekkür ediyorum. Hemşehrilerimize hayırlı olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.
 
“Burada mevcutta 422 baş holstein ırkı erkek besi danalar var”
 
“Burada mevcutta 422 baş holstein ırkı erkek besi danalar var” diyen Uluçay, “Ayları 5 ile 7 arasında değişiyor. Afyon piyasasında 350'lik karkas yakaladığında yani kesilmeye uygun hale geldiğinde ister kooperatif üyesi üreticilerimize isterse Afyon piyasasında et olarak verilebiliyor” şeklinde konuştu.