ÇEVRE, ŞEHİR VE KÜLTÜR BAŞKANI İSMAİL GELİŞGEN’İN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI
ÇEVRE, ŞEHİR VE KÜLTÜR BAŞKANI İSMAİL GELİŞGEN’İN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI
Okunma Sayısı: 53958

AK Parti İl Başkan Yardımcısı İsmail Gelişgen, 1972 yılında İsveç'in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü olarak kabul edildiğini belirtti.

Gelişgen, Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada günümüzde hızlı nüfus artışı ve artan sanayileşme ile birlikte oluşan çevre kirliliği sonucu; (su, hava, toprak, gürültü, görüntü, elektromanyetik kirlilik vb.) küresel iklim değişikliği, doğal bitki örtüsü tahribatı, tarım arazilerinin bozulması, su kaynaklarının ve biyolojik çeşitliliğinin azalması gibi yeryüzünde yaşayan canlıların tümünü etkileyen, cansız çevre materyallerine de yapısal zararlar veren ve niteliklerini bozan sorunlar ile karşılaşılmakta olduğunu kaydetti.

Gelişgen mesajında şu ifadelere yer verdi;

Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere neden olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda olmaktadır. Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler, çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdendir.

Çevre kirliliği, insanın doğaya verdiği zarar dolaylı olarak aslında kendine verdiği zarardır. Bu sebeple doğanın korunması ve tahribatının engellenmesi elzemdir. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, hayvanları ve yeşil alanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız.

Ülkemize ve Afyonkarahisar’ımıza yaşanabilir temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim.