MERKEZ İLÇE DANIŞMA MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
MERKEZ İLÇE DANIŞMA MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Okunma Sayısı: 23240

Anayasa değişikliğinin takınan sistemin çözüme kavuşmasını sağlayacak önemli bir çalışma olduğunu dile getiren Merkez İlçe Başkanı Bülent Eser, “Tıkanan sistemin değişmesinin ne kadar önemli olduğunu hepimizde biliyoruz. 2002 yılında partimiz iktidar olduktan sonra ülkemizde bir istikrar oluştu. Bunun devam etmesi için çalışıyoruz” dedi.
 
AK Parti Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanlığı tarafından Ocak ayı ‘İlçe Danışma Meclis’ toplantısı parti binasında teşkilat mensuplarının katılımıyla gerçekleşti. Milletvekili Hatice Özkal ve İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven’in de katıldığı İlçe Danışma Meclis toplantısına Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Mustafa Işık divan başkanlığı yaptı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Merkez İlçe Başkanı Bülent Eser, Anayasa değişikliği ve referanduma değindi. Başkan Eser, “Anayasa değişikliği TBMM’den 1. Ve 2. Turlarda 330’un üzerinde kabul oyu ile geçerek Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Cumhurbaşkanımız önümüzdeki günlerde onaylayacak ve referandum sürecimiz başlayacak. Referandum süreci de onaylanıp resmi gazetede yayınlandıktan sonra 60 günden sonraki Pazar gerçekleşmesi gerekiyor. Bu da bizlere Nisan’ın ilk haftasını gösteriyor. Bu sistemin ne kadar önemli olduğunu hep birlikte kamuoyundan da takip ediyoruz. Sistemin değişmesinin ne kadar önemli olduğunu hepimizde biliyoruz. 2002 yılında partimiz iktidar olduktan sonra ülkemizde bir istikrar oluştu. Partimiz vaat ettiği bütün icraatları tek başına iktidar olduğundan dolayı teker teker gerçekleştirmek için start verdi. 15 yıldır da Türkiye’yi istikrarlı bir şekilde yoluna devam ediyor. Şuanda baktığımız zaman her hangi bir sıkıntı görülmüyor. Şuanda istikrarlı ve uyumlu bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Allah’a şükür son 15 yıldır istikrarsızlık yok. Birlik ve beraberliğin devam etmesi, uyumun devam etmesi ve tıkanan sistemin açılması için bizlerde bundan önce olduğu gibi bundan sonrada çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.
 
GEÇMİŞTE BÜYÜK SIKINTILAR YAŞANDI
Geçmiş dönemlerde Cumhurbaşkanları ile Başbakanların bir birleri ile anlaşamadığını hatırlatan İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Kocakulak, açıklamasına şöyle devam etti; “Geçmişte siyasi olayları hatırladığımız zaman merhum Süleyman Demirel Başbakan, merhum Turgut Özal’da onun müsteşarı idi. 12 Eylül oldu. Turgut Özal Cumhurbaşkanı olurken, Süleyman Demirel başbakan oldu. Bunlar aynı partiden gelen geçmişte beraber çalışıyorlardı ve aralarında problem çıktı. Anlaşamadılar ve devletin başında iki başlılık oldu. Daha sonra merhum Bülent Ecevit Fransa modelini uygulamaya çalıştı. Dört partili hükümet var. Cumhurbaşkanı seçtiremeyecekler. Fransa’da olduğu gibi Anayasa Mahkemesi Başkanını getirdi ve Cumhurbaşkanı adayı etti. Hemşerimiz olan Ahmet Necdet Sezer Bey seçildi. Bülent Ecevit hükümeti getirmesine rağmen ilk problemi kendi getirdikleri Cumhurbaşkanı ile yaşadılar. Partimiz döneminde böyle bir sıkıntı hiç yaşamadık. Ne milletvekillerimiz, ne Başbakanımız, ne de Cumhurbaşkanımız milletin menfaatini kendi menfaatlerinin önüne koymadılar. Hep milletini düşündüler. Ama ileri de bu sıkıntılar yaşanmayacak diye de bir şey yok. Şuanda bunun düzeltilmesi gerekiyor. İnşallah referandum çalışmasında gece gündüz demeden birlik ve beraberlik içerisinde çalışacağız.”  
 
MİLLİ İRADENİN DEDİĞİ OLUR
Milli iradenin vereceği karara saygı duyduklarını söyleyen İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, tıkanan sistemin Anayasa değişikliği ile çözüme kavuşacağını belirtti. Anayasa değişikliği oylamasının TBMM’nin ardından milletinde önüne geleceğini hatırlatan Yurdunuseven, “TBMM Ocak ayı başından itibaren Anayasa değişikliği ile ilgili çalışmalara başladı. Elhamdülillah 18 madde 340’ın üzerindeki oylarla ayrı ayrı kabul edildi. Baştan beri aynı şeyleri söylüyoruz. Bu bir rejim değişikliği değildir. Bu sistemde bir tıkanma söz konusu idi. CHP’nin bütün engellemelerine rağmen, bir milletvekilinden beklenmeyecek tavırlarına rağmen 18 madde ilk turda kabul edildi. Her zaman ifade ettiğimiz gibi ‘Milli İrade’ baş üstündedir ve saygı duyacağımızı defalarca belirttik. Milli irade ne derse o olacaktır” diye konuştu.
 
YÜZDE 50+1 OY ALAN CUMHURBAŞKANI OLACAK
AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, teşkilat olarak referanduma hazır olduklarını belirtti. Yurdunuseven konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “2007 yılındaki referandum değişikliğinde halk tarafından Cumhurbaşkanı seçilmesi geldikten sonra 10 Ağustos 2014 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız halk tarafından seçildi. Bu anayasa değişikliğiyle biz şunu söylüyoruz ‘artık devletimiz, milletimiz, millet odaklı, halk odaklı hale geldi.’ Dolayısıyla milletimiz bundan sonra karar verecek inşallah 2007’de olduğu gibi bugün de biz Ak Parti olarak, Afyonkarahisar teşkilatı olarak bu çalışmalarda hazırız. Her zaman bizim bir kuralımız vardır, AK parti olarak genel bir ilkemiz vardır. Bu da seçimin olduğu ertesi günü sanki yeni bir seçim yapılacakmış gibi tekrar teşkilatlarımız hazırdır. İnşallah önümüzdeki zaman içerisinde bize verilecek görevleri yerine getireceğiz. Halkımızın ‘evet’ demesi için, halkımızın iradesi için, halkımızın karar vermesi için ‘evet’ diyeceğiz. Özellikle şunun üstünü vurgulayarak söylüyoruz ki istiklalimiz için, istikbalimiz için ve istikrarımız için ‘evet’ diyoruz. En son yapılan bu değişiklikle beraber artık Cumhurbaşkanlığı sistemi dediğimiz bir sistem içerisinde halkımız tarafından seçilmiş ve milletimizin karar vereceği bir şekilde Cumhurbaşkanı seçilecek. Akabinde aynı gün yapılacak bir seçimle parlamento da seçilecek ve bundan sonrada halkımız karar verecek. Özellikle de bunu vurgulamak istiyorum. Yüzde 50+1 oy alan Cumhurbaşkanı olacak ve parlamento şekillenecek.”
 
ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİ İLGİLENDİRİYOR
Anayasa değişikliği teklifine ilişkin görüşmelerin tamamlanmasının ardından anayasa değişikliği süreciyle ilgili partililere Merkez İlçe Danışma Meclis toplantısında bilgi veren Milletvekili Hatice Özkal, muhalefetin engelleme ve TBMM’yi çalışmaz hale getirmeye yönelik tutumu nedeniyle Meclis’te istenmeyen ve Meclis’e yakışmayan görüntüler ortaya çıktığını belirtti. Ana muhalefet partisinin kürsüyü işgali gibi yöntemlere başvurduğunun unutulmaması gerektiğini hatırlatan Milletvekili Özkal, “Değişiklik görüşmeleri boyunca Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren böyle önemli bir kararı, milleti temsil eden vekillerin değil bizzat milletin vermesini istedik. Biz değişikliği anlatmaya çalıştıkça ana muhalefet bizleri susturmaya çalıştı. Milletvekili dokunulmazlığının sebebi olan kürsüyü işgal etti. Millet kürsüsüne saygı duymayan; onu işgal eden hatta parçalayan muhalefet, ısrarla milletin kararından korkarak; değişikliğin aziz Milletimizin oyuna sunulmaması için uğraştı. Muhalefetin engellemelerine rağmen sabah 6’lara kadar çalışarak düzenlemeyi milletimizin önüne götürme kararlılığını gösterdik.” şeklinde konuştu.
 
KARARI AZİZ MİLLETİMİZ VERECEK
Referandum süreciyle ilgili bilgi veren Milletvekili Hatice Özkal, milletin kararının her karar ve düşünceden üstün olduğunu söyledi. Halka söz hakkı tanınmasına karşı çıkan ana muhalefete en güzel cevabı yine halkın sandıkta vereceğini belirten Milletvekili Özkal, “Anayasa Değişikliği Kanunu artık Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanımızın onayı sonrası kanun resmi gazetede yayınlanacak. Bu tarihten 60 gün sonraki ilk Pazar günü, kararı aziz Milletimiz verecek. Bizler kararı halkımızın vermesi gerektiğini savundukça, anayasa değişikliğinin referanduma gitmemesi için her türlü engelleme çabası içine giren muhalefet aslında büyük Türk Milletinin özgür iradesini kullanmasını da engellemeye çalışmıştır. Ama inanıyorum ki, aziz Milletimiz kendisine söz hakkı tanınmasına karşı çıkanları, kendi iradesinin tecellisi TBMM kürsüsünü işgal edenleri unutmayacak” dedi.
 
YATIRIMLAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
Milletvekili Hatice Özkal, Anayasa değişikliği görüşmeleri süresince hem Başbakan Binali Yıldırım hem de bakanlarla Afyonkarahisar’la ilgili konularla sık sık görüşme fırsatı bulduklarını söyledi. Türkiye’nin referandum sürecine girecek olmasına rağmen yatırımların hız kesmeden devam edeceğini kaydeden Milletvekili Özkal şunları söyledi, “Öğlen başladığımız Anayasa değişikliği görüşmeleri çoğu zaman sabah saatlerine kadar sürdü. Sabah erken saatlerde toplantı ve ikili görüşmelerle başlayan çalışmalarımız, öğle saatlerinden itibaren yine Meclis görüşmeleriyle devam etti. Değişik süreci boyunca 24 saat esasıyla çalıştığımız TBMM’de hem Başbakanımız Binali Yıldırım hem de bakanlarımızla sık sık bir araya gelme fırsatı bulduk. Özellikle Afyonkarahisar’ımızın talep, sorun ve beklentilerini ilettik. Türkiye’yi 15 yılda muazzam bir dönüşümle geleceğe taşıyan AK Parti, referandum sürecinde de yatırımları aralıksız sürdürecek. Her şeyin en iyisine layık olan aziz Milletimiz için elimizden geleni yapmayı sürdüreceğiz.” Yapılan konuşmaların ardından danışma meclis toplantısı dilek ve temenniler ile sona erdi. Toplantıya Milletvekili Hatice Özkal, İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, Merkez İlçe Başkanı Bülent Eser, Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri, belde, mahalle ve köy başkanları, belde belediye başkanları ile teşkilat mensupları katıldı.