TÜRKİYE\'DE MERMERİN BAŞKENTİYİZ
TÜRKİYE\'DE MERMERİN BAŞKENTİYİZ
Okunma Sayısı: 728

İscehisar Belediye Başkanı Çibik: Türkiye’nin mermer başkentiyiz

 

İscehisar Belediye Başkanı Mustafa Çibik, Eski Tunç Çağından Hitit ve Frig dönemine kadar uzanan köklü geçmişi ile asırlardır toprağından çıkan mermerleriyle dünyanın her yöresinde tanınan İscehisar “Türkiye’nin mermer denince ilk akla gelen merkezidir. Tarihin en eski dönemlerinden bu yana Roma Kolezyum’dan, ABD’nin Beyaz Sarayı’na ve Kabe’ye kadar İscehisar’daki ocaklardan çıkarılan mermerler halen dünyanın pek çok ülkesine ve bölgesine ihraç edilmektedir” dedi.

 

Çibik, İscehisar’ın doğaltaş sektöründe faaliyet gösteren 500’den fazla firması ve yaklaşık 5 bin kişiye sağladığı istihdamla yıllık 100 milyon dolara yakın ihracat rakama sahip olduğunu belirterek bu anlamda ilçenin hem Afyonkarahisar ihracatı hem de Türkiye doğaltaş ihracatında lokomotif rol üstendiğini söyledi.

 

Çibik şöyle konuştu:

 

“1952 yılında belde belediyesi unvanı alan İscehisar, 1987 yılında ilçe olmuştur. İscehisar Belediyesi, Türkiye’nin mermer başkenti sıfatıyla doğaltaş sektöründe faaliyet gösteren firmaların başta ulusal ve uluslararası fuarlara katılımını sağlamak üzere sektörün ilerleyebilmesi adına katkılarda bulunan, ilçe altyapısını büyük oranda yenileyen, 25 bin kişilik nüfusu ile Afyonkarahisar-Ankara yolu üzerinde bulunan bir yerleşimdir. İscehisar Belediyesi, ilçeye verdiği hizmetlerde insan odaklı hareket eden bir anlayışla belediye hizmetlerin sorunsuz devam etmesi adına ön ödemeli su sayacı ve toplu taşımada akıllı kart uygulaması ile de teknolojinin nimetlerinden de yararlanmaktadır.

 

400’e yakın fabrika 200 mermer torna atölyesi

 

400 adet mermer fabrikası, 200 adet mermer torna atölyeleri ve mermer mozaik atölyeleri ve Organize Sanayi Bölgesi ile İscehisar’ın istihdama olan katkısının büyük olduğunu ifade eden Çibik, “İlçemize bu anlamda çevre ve ilçe ve köylerden 2 bin adet günü birlik çalışmaya mermer işçisine iş olanağı sunulmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

Çibik şöyle devam etti:

 

“AK Parti’nin belediyecilikteki örnek uygulamalarını kendilerine rol model olarak belirleyen İscehisar Belediyesi, daha yaşanılabilir bir ilçe için çalışmalar yürütmektedir. Bu anlamda ilçemizde uygulamaya konulan ön ödemeli su sayacı hizmeti ve toplu taşımada başlayan akıllı kart uygulamaları İscehisar Belediyesi’nin 2009 yılından bu yana hizmet yolunda attığı önemli adımlardır. Öte yandan mermer denince akla ilk gelen yer olan İscehisar’da bu nimetle ilgili olarak belediyemizde bir takım çalışmalar yürütmektedir. Mesela İscehisar Belediyesi’nin himayesinde Türkiye’nin ilk Açıkhava Mermer Müzesi kurulması için çalışmalar sürmektedir. Bu kapsamda 700’den fazla tarihi eser İscehisar’ın muhtelif yerlerinden toplanarak ilçe merkezinde tarihi koca köprünün yanında belirlenen müze alanında sergilenecektir.”

 

İscehisar Belediyesi’nin AK Parti iktidarında merkezi bütçeden önemli paylar aldığını da belirterek, hastane acil ek binası ve adalet sarayının bunlardan sadece birkaçı olduğunu ifade etti.

 

Çibik, şöyle devam etti:

 

“Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu beyefendiye bağlı olarak çalışan DSİ ilçemizde İscehisar, Karaböğet ve Teke dereleri taşkın koruma inşaatları, kanalizasyon atıksu arıtma tesisi, içme suyu arsenik arıtma tesisi, meteoroloji gözlem istasyonu, şehitler ormanı, kent ormanı ve bal ormanı yapılması hizmetleri gibi pek çok çalışmaya imza atmıştır. Belediye olarak ise ilçemizde şimdiye kadar 200 bine yakın kilitli parke taş yolu, ön ödemeli akıllı su sayacı kullanımının başlaması, toplu taşımada akıllı kart uygulaması ve muhtelif mahallelere yapılan içme suyu ve kanalizasyon hatları ile hizmet verdik ve vermeye devam ediyoruz. Kısacası vatandaş odaklı olarak çalışan İscehisar Belediyesi vatandaşların yaşamlarını kolaylaştıracak hizmet etme anlayışı ile hareket etmektedir.”

 

Çibik, ilçenin yıllardır doğaltaş ihracatı ile ülke ekonomisine katkı sağlamasının yanında maden suyu ve termal su kaynakları ile de yakın bir gelecekte termal sağlık turizmi ve seracılık alanlarında da boy göstereceğini sözlerine ekledi.