YURDUNUSEVEN, “BİR İLKİ PARTİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”
YURDUNUSEVEN, “BİR İLKİ PARTİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”
Okunma Sayısı: 4565

AK Parti’nin her zaman demokrasiyi benimseyen bir yol izlediğini belirten İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, milletvekili aday adaylığı süreci ile ilgili STK’ların görüşlerinin alınacağını söyledi. Bir ilki gerçekleştireceklerini belirten Yurdunuseven, “Sivil toplum kuruluşları istedikleri kişilerin ismini beyan edecekler. İster aday adayı olsun ister olmazın o tercihi sivil toplum kuruluşları kendileri yapacak” dedi.

 

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı tarafından 58. İl Danışma Meclis Toplantısı Belediye Sosyal Tesislerinde yapıldı. İl Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Selman’ın gündem maddesini söylemesiyle başlayan danışma meclisi divan heyetinin oluşmasıyla devam etti. İl Başkan Yardımcısı Ahmet Yeşilırmak’ın divan başkanlığını yaptığı toplantıda divan üyeliklerini, Ziya Coşkun Karadeniz, Zeynep İsce, Mahmut Raşit Birliktir ve Ramazan Bozbaş yaptı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, “7 Haziran seçimleri öncesi yapılan hizmetleri hep birlikte millete anlatacağız” dedi.  Yurdunuseven, “2002 yılından itibaren milletimiz emaneti ehil insanlara teslim etmeye başladılar. 13 yıllık iktidarlık dönemimizde Allah’ın izni ile bize verilen bu yetkiyi sizler sayesinde iyi yerlerde kullandık. Yaptığımız yatırım ve hizmetleri sizlerde yakinen takip ediyor ve biliyorsunuz. Ama önümüzdeki 7 Haziran seçimleri için bu faaliyetlerimizi ve yaptıklarımızı geriye kalan yüzde 50’ye de anlatmamız gerekiyor. Teşkilat olarak çok iyi çalışmamız gerekiyor. Bunun bilincinde olmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

BARIŞIN BAYRAMI OLSUN

Nevruz bayramının yeniden diriliş ve yükseliş bayramı olmasını temenni eden İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, barış sürecinin başladığını ifade etti. Yurdunuseven, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Dün güzel bir Nevruz bayramı kutladık. Yeniden dirilişin ve yükselişin bayramıdır. İnşallah bu Nevruz bayramında bizlere birlikteliğimiz ve kardeşliğimize yeniden dirilişimize vesile olur. Nevruz bayramı etkinliklerini bazı yayın organlarından takip etmişsinizdir. Artık ülkemizde barış süreci başladı. Bu da milletimiz ve devletimiz için hükümetimiz için hayırlı ve uğurlu olur.”

 

PARTİMİZDE DEMOKRASİ HER ZAMAN ÖN PLANDA

Sivil Topum Kuruluşlarının (STK) temsilcilerine yönelik temayül yapılacağını duyuran İl Başkanı Yurdunuseven, ülke tarihinde ilk defa aday adaylarını veya aday görmek istedikleri kişileri STK’lara sorulduğunu ifade etti. Yurdunuseven, “Pazartesi günü Sivil toplum kuruluşlarına partimizin bir demokrasi anlayışı olarak başkanlarına ve yönetim kurulu üyelerine sandık koyacağız. Bu bizim partimizde ve siyasi hayatımızda ilk defa yapılan bir faaliyet olacak. Bu faaliyette sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yönetimlerinden ‘Afyonkarahisar için kimi vekil görmek istiyorsunuz’ diye kendilerine soracağız.  Sivil toplum kuruluşları istedikleri kişilerin ismini beyan edecekler. İster aday adayı olsun ister olmazın o tercihi sivil toplum kuruluşları kendileri yapacak. Bu yapılan oylamanın sandığını hiç açmadan tekrar çuvallayarak genel merkeze göndereceğiz. İnşallah genel merkezimizde bunun değerlendirilmesi yapılacaktır. Aday belirleme süreci konusunda kısa bir süre kaldı. 2 hafta içerisinde adaylarımız netleşecek. 7 Nisan itibariyle adaylarımızı netleştirerek faaliyetlerimizi hız bir şekilde devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

Birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, milletvekili adaylarının belirlenmesinin ardından “Hep Birlikte çalışacağız” diyen İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel, bunun bir dava hareketi olduğunu vurguladı. Sel, açıklamasını şöyle sürdürdü;  “Milletvekili adaylarımız belirlendikten sonra 7 Haziran’a kadar arkadaşlarımız sahalarda çalışacaklar. Bu bir dava hareketidir. Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin hareketi değil, daha önce kurucu Genel Başkanımızın ve Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi ‘Bu bir dava hareketidir’ demişti. Bende aynı duygu ve düşünceleri paylaşıyorum. İnşallah 5 adayımız belirlenecek. Diğerleri de gönül birliği ve el birliği ile hep birlikte partimizi daha ileriye taşımak için çalışacağız.”

 

MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ HİZMETİN ÖNÜNÜ AÇTI

2002 yılından sonra yerel yönetimlerde yapılan mevzuat değişikliğinin adaletli bir şekilde yapıldığına dikkat çeken Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, bu değişiklikler ile hem özel idarelerin hem de belediyelerin güzel hizmetler yapmaya başladığını ifade etti. Çoban, “Yeni dönemdeki birinci yılımızı tamamlamak üzereyiz. Burada tabi 3. Dönem belediye başkanlığı yapan arkadaşlarımızda var. 2. Dönemde yapanlarda var. Ama 3. Dönemden beri hakkıyla bu görevi başarıyla yerine getiren arkadaşlarımızda var. Gerçekten ülkemiz 2002 yılı Kasım’ından itibaren yerel yönetimlerde yani hem Özel İdarelerde hem de belediyelerde mevzuat değişiklikleri yaparak belediyelerin çalışma mantığını ve çalışma şartlarını, gelir ve giderlerini her şeyini yeniden düzenleyerek yeni bir çığır açtılar. Bu açılan güzel yollar ile hem Özel İdarelerimiz hem de belediyelerimiz güzel hizmetler yapmaya başladı. Özellikle ilçe belediyelerimiz için belde belediyelerimiz için en büyük gelir kaynağı nüfusa göre İller Bankasından alınan paylardı. Bunda da Türkiye’de ilk defa eski Başbakanımız ve şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyin talimatıyla kendisi de belediye kökenli olarak 1994-1999 dönemleri arasında birçok haksızlığa ve hukuksuzluğa şahit oldu. Bundan dolayı göreve gelir gelmez belediyelere İller Bankasından alınan payın belli bir standart ölçüsünde dağıtılması ve borçların kesintisinin dağıtılmasını emretti. 2003 yılı başından beri artık Türkiye’de belediyelerimiz hangi partiden olursa olsun, hangi bölgeden olursa olsun hiç önemli değil, nüfusa göre aldığı paylar kesintiye tabi tutulacaksa eşit ve adil şartlarda kesintiye tutuluyor” diyerek konuştu.

 

TOPLANTIYA KATILIM YOĞUN OLDU

Yapılan konuşmaların ardından basına kapalı bölüme geçildi. İl Danışma Meclis toplantısına Milletvekili Halil Ürün, İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel, İl Kadın Kolları Başkanı Av. Ferda Ertürk, ilçe ve belde belediye başkanları, ilçe ve belde başkanları, milletvekili aday adayları ile çok sayıda partili katıldı. Toplantının sonunda Milletvekili Ürün, İl Başkanı Yurdunuseven, Başkan Çoban, İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel Milletvekili aday adaylarıyla birlikte fotoğraf çektirdi.