MİLLETVEKİLİ ADAYI SIVACI, “İNSAN HAYATI SİYASETİN ÜSTÜNDEDİR”
MİLLETVEKİLİ ADAYI SIVACI, “İNSAN HAYATI SİYASETİN ÜSTÜNDEDİR”
Okunma Sayısı: 10578

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili adayı Prof. Dr. Remziye Sıvacı, Kanal 3 televizyonunda katıldığı bir programda doğum yeri ile ilgili eleştirilere cevap verdi. “Siyaset sağlıktan üstün olamaz” diyen Sıvacı, “Bizlere canını emanet edenler oy vermekten korkmaz, insan hayatı her türlü siyasetin üstündedir” dedi.

 

1999 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde göreve başladığını anlatan Milletvekili adayı Sıvacı, o dönemde bu güne kadar kurucu öğretim üyesi olduğunu söyledi. Kanal 3 televizyonunda Seçim özel programına katılarak Sadettin Ulusoy’un sorularını cevaplayan Milletvekili adayı Sıvacı, önemli açıklamalarda bulundu. Sıvacı,  konuşmasını şöyle sürdürdü; “25’inci dönem milletvekili aday adayı olmak için istifa ettim. Bugün bu bölgede gördüğünüz sağlık yatırımlarının hiç biri yoktu. Örneğin yerleşke yoktu, sadece Sağlık Meslek Yüksek Okulu vardı. O dönemde hastaları şemsiyelerle taşıyorduk. Biz buraya geldiğimizde anestezi ve reanimasyon ünitesi açıldı. Bu hizmetle birlikte sağlık ocağı mantığında çalışıyorduk.”

               

İMKANSIZLIKLAR İÇİNDE BİR TIP FAKÜLTESİ KURDUK

1999 yılında ellerinde ne para ne de farklı bir imkan olmadığını kaydeden Sıvacı, Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne ilk cihazları nasıl aldıklarını anlattı. Sıvacı, “Biz ilk cihazlarımızı daha önceden çalıştığınız firmalardan talep ettik. Bir yıl süreyle maddi olarak belirli bir bütçeye çıktıktan sonra gerekli olan cihazı alabilir hale gelince yavaş yavaş donanımlarımızı artırmaya başladık. bu noktada da ben o dönem bizden hiçbir ücret talep etmeden bize ilk cihazları veren firmalara teşekkür etmek istiyorum. Bizden hiçbir maddi talepte bulunmadılar ve biz de Afyon Kocatepe Üniversitesinin temellerini böylelikle atmış olduk” diye konuştu.

 

AFYONKARAHİSAR’IN İLK ANESTEZİSTİM

Şehirde ilk anestezist görevi yapan hekim olma özelliğine sahip olan Sıvacı konuşmasında yapılan yatırımlardan söz etti. Sıvacı, şöyle devam etti; “Afyonkarahisar’da Sigorta Hastanesi, Devlet Hastanesi ve üniversite hastanesi hizmet veriyordu. Ancak Afyonkarahisar’da anestezi uzmanı yoktu. Bu hizmeti vermek için şehre görevli olarak ilk ben geldim. Bir süre sonra özel hastaneler açıldı ve onlar bu yatırımları yapmaya başladılar. İlk olarak özel Park hastanesinde ameliyat hizmeti vermenizi sağladı.  Sonra Fen Edebiyat Fakültesi taşınınca onlardan kalma sınıfları ameliyathane yapmaya başladık. Ancak zaman geçtikte geçtikçe ihtiyaçlar artmaya başladı. Mevcut hastanelerimizde genişlemeye başladı, daha modern cihazlarla daha modern binalarda hizmet vermemiz gerekiyordu. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesinin projesini Devlet Planlama Teşkilatının katkıları ile gerçekleştirdik. Şu anda hastalarımızı burada tedavi ediyoruz. Onkoloji ve hematoloji hastanesinin projesi de yakın zamanda tamamlandı ve temeli Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımları ile atıldı. Bu hastane kanser hastaları için planlandı. Dönemim maalesef önemli hastalıklarından biri de kanser hastalığı. Bu hastalık giderek yayılıyor. Bu nedenle bölgenin ihtiyacını karşılayacak nitelikli bir hastane yapılıyor. Binamız 5 yıldızlı otel konforunda olacak, hastalarımız ve yakınları hastane de konaklama imkanı bulacak.”

 

AVRUPA İLE AYNI STANDARTLARA SAHİBİZ

Afyonkarahisar’ın sağlık turizmine doğru yol aldığını da anlatan Sıvacı, “Termali olan bir şehir olma özelliği var. Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde inme gibi rahatsızlıklardan dolayı tedavi olamayan vatandaşlarımızın bundan böyle yapılacak ve uygulanacak tedavilerle sorununu ortadan kaldırmaya çalışacağız. Afyonkarahisar'da vatandaşlarımızın bel ve boyun ameliyatları sonrasında rehabilitasyon ihtiyacını bu hastane karşılayacak. Yani insanımız eski fonksiyonlarına da kavuşmuş olacak. Afyonkarahisar hastaneleri birçok özel sigorta ile anlaşma yapıp uluslararası alana açılabilir. Burada Avrupa’daki hastanelere eşdeğer standartlara sahip hastanelerimiz var. Oldukça donanımlı ama küçük eksiklerimiz var. Onları tamamlamalıyız” dedi.

 

100 BİNİN ÜSTÜNDE HASTAYA MÜDAHALE ETTİM

1999 yılından itibaren Afyonkarahisarlılara insan sağlığına hizmeti sunduğunu kaydeden Milletvekili adayı Sıvacı, “Halkımın bu noktada siyaset ve sağlık ayrımını rahatlıkla yapabileceğine inanıyorum. Malatya doğumlu olmaktan dolayı bir sıkıntım yok ancak Eskişehir, Konya ve İzmir’de eğitim gördüm. 1999 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesinin anestezi bölümünün kuruculuğunu yaptım. Yılda yaklaşık 7 bin hasta baktım, yani genele bakacak olursak 100 binin üzerinde insana müdahale ettim.  İnsanlar benden gönül rahatlığıyla sağlık hizmeti aldı ve sağlıklarını bana emanet ettiler. Ben bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdim. Bir vekil olarak da hizmet etmeye tabilim. Zira hiç bir siyaset insan hayatı ve sağlığının üzerinde olamaz. Afyon halkına 16 yıldır hizmet eden bir Profesör olarak vekil olarak da hizmet edebileceğimi düşünüyorum. Yani siyaset sağlıktan üstün olamaz. İnsan hayatı her türlü siyasetin üstündedir” şeklinde konuştu.

 

16 YILDIR DA BANA KİMSE ‘MEMLEKETİN NERESİ’ DİYE SORMADI

“İnsan sağlığı için hizmet eden bir kişi olarak Afyonkarahisar siyasetine canı gönülden hakkıyla hizmet edeceğim” diyen Milletvekili adayı Prof. Dr. Remziye Sıvacı, “Sağlık ölçütü siyasetle kıyaslandığında daha önemlidir. 16 yıldır halkın içindeyim ve arasındayım. Gittiğim her yerde ya hastam, ya da arkadaşım veya aile dostum ve öğrencim ile karşılaşıyorum. Ayrıca bizi sağlık camiasında tanımayan yok. Afyon ilinin anestezi reanimasyon alanındaki en kıdemli hocasıyım.  Bugüne kadar kimseyle polemiğim olmadı. Kimseyi üzüp kırmadık. Örneğin Belçika’daki Emirdağlı gurbetçi vatandaşlarımızın orada bakan olması ve orada hizmet edeceğine inanılması bu işin memleketle ilgisi olmadığını gösterir. Beni bir il sınırlarına hapsetmek haksızlık olur diye düşünüyorum. Biz uluslar arası her türlü gelişmeyi takip eden ve ülkemizde aktaran bir hekimiz. 16 yıl önce sağlığınıza hizmet etmek için geldiğimde kimse bana nereli olduğumu sormamıştı. 16 yıldır da bana kimse ‘memleketin neresi’ diye sormadı. Vekil adayı olduğumda gündeme gelen bu sorunun kişisel önyargı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.