MİLLETVEKİLİ ADAYI HALİL ÜRÜN, “DOST DOĞRU BİR SİYASET YAPIYORUZ”
MİLLETVEKİLİ ADAYI HALİL ÜRÜN, “DOST DOĞRU BİR SİYASET YAPIYORUZ”
Okunma Sayısı: 15412

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, 1990 yılından bu yana milletin içinde siyaset yaptığını söyleyerek, “Hala her yerde çıkıp rahatça konuşabiliyorsam ben vicdanımla barışık dümdüz, dost doğru bir siyaset yaptığım için konuşabiliyorum. Bu şehri terk etmiyorsak onun için buradayız” dedi.

 

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve 25. Dönem Milletvekili Adayı Halil Ürün, seçim çalışmaları kapsamında Ambaryolu esnafını ziyaret etti. Esnafın sıkıntılarını dinleyen Ürün, Hocaahmet Yasevi ve Veyselgarani Mahallelerinde açık hava mitinginde vatandaşlarla bir araya geldi. Coşkulu bir şekilde karşılanan Ürün, kendisi ile fotoğraf çekinmek isteyen AK Gönüllüleri kırmayarak, hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra selamlama konuşması yapan Milletvekili Halil Ürün, AK Parti hükümetinin yapmış olduğu 13 yıllık çalışmalarını ve 7 Haziran da yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerinin önemine değindi.

 

BUNLAR BİZİM TOPLUMSAL PROBLEMLERİMİZ

AK Parti kurulmadan önce Toplu Konut İdaresinin olduğunu ifade eden Milletvekili adayı Halil Ürün, “TOKİ kurulduğu günden bizim idareye geçinceye kadar 25 bin konut yapmış. Bizi zamanımızda şuanda teslim edilen konut sayısı 550 binden fazladır. Bir şeyi yokken var ediyoruz, başka sorunları da var. Ben Milletvekili olmadan önce bu bölgede avukatlık yaptım. Bu TOKİ’leri yapan müteahhitlerin taşeronları Afyonkarahisar esnafına verdiği zararları da biliyoruz. Ancak bizim hedefimiz insanlarımıza sağlıklı konutlar edindirmek. Bunu yaparken arıza çıkıyor, ahlak dışı davranan borcuna sadık olmayan taşeron veya işini özenle yapmayan usta çıkıyor onlar bizim toplumsal problemlerimiz” dedi.

 

SİZ GELİR DAĞILIMINDAKİ ADALETSİZLİĞİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORSUNUZ

Vatandaşların bu dünyada iyiliği istediğini belirten Milletvekili adayı Ürün, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Gelir seviyesinin yükselmesini istiyorsunuz. Daha imarlı daha müreffeh bir ülkede yaşamak istiyorsunuz. Çünkü siz gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesini istiyorsunuz. Ne diyor bu ülkede Adalet ve Kalkınma Partisi “Daima Kalkınma, Daima Adalet” adalet olmadan istediğiniz kadar kalkının, sonuçta bu insanları mutlu edemezsiniz. Nitekim batılı ülkelerde Norveçte, İsveçte kişi başına milli gelir 40 bin EURO ama gençler mutlu değil. Gençler gelecekten umutlu değil. Yaşlılar mutlu değil. Hatta uyuşturucu o kadar yaygın ki, insanlar birbiriyle uyuşturucu kullanırken, bulaşıcı hastalıkları birbirine bulaşmasın diye İsveç hükümeti parklarda şırınga dağıtıyor.”

 

UYUŞTURUCU GENÇLERİMİZİN HAYATINI BİTİRİYOR

“Elhamdülillah bizim böyle bir sorunumuz yok” diyen Ürün, “Yeni yeni bizi uyuşturucuyla, bizim toplumumuzu çökertmek için gösterilen gayretlere karşı da en sert tedbirleri alıyoruz hükümet olarak. Daha gelmeden buraya bu uyuşturucu ve uyuşturucu türesi olan ürünlerin kullananı, bulunduranı ve alanların cezasını artırdık. Ailelerimiz bu konuda size büyük görev düşüyor. Çocuklarımıza sahip olmak öncelikli olarak size düşüyor. Özellikle gençlerimize, çok dikkat etmeliyiz ey anneler, ey babalar. Çünkü bu uyuşturucu gençlerimizin hayatını bitiriyor. Adını zikretmek istemediğim o hap 3-5 günde 1 senede ciğerlerini ve beyinlerini patlatıyor” şeklinde konuştu.

 

IMF’YE 20 MİLYON DOLARDAN FAZLA BORCU ÖDEDİK

“Her gün güneş yeniden doğuyor. Her baharda ağaçlar yeniden meyve veriyor” diyerek ifadelerine devam eder Ürün, “Bu ülkede her türlü nimet var sadece değerlendirme ile alakalıdır. Sizlere dağıtılan kitaplardaki hizmetleri 13 yılda AK Parti yaparken dışarıdan para getirmedi, yer altından petrol bulmadı. Bu milletin alın teri ile ürettiği paralar ile getirdik. Bu 13 yılın en önemli kısmında bizden önceki hükümetlerin bırakmış olduğu borçları ödedik. IMF’ye 20 milyon dolardan fazla borcu ödedik. Tasarrufu Teşvik Fonunda biriken paraları, konut Yardım Edindirme adında toplanan paraları bu halka biz ödedik” dedi.  

 

13 YILDIR BÜTÇENİN EN BÜYÜK PAYI EĞİTİME

Bütün bunları yaparken yeni hastaneler ve hükümet konakları gibi yeni kamu binaları yaptıklarını anlatan Ürün sözlerini şöyle sürdürdü: “Yolları inşa ettik 17 bin kilometre, AK Parti hükümeti bu ülkeyi hızlı tren ile tanıştırdı. Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra 1 lira yatırım yapılmayan Devlet Demir Yollarını AK Parti hükümeti ihya etti. Yıllardır ihmal edilen Deniz Taşımacılığımızı AK Parti hükümeti canlandırdı. Bu ülkenin 3 tarafı denizlerle çevrili ama bizim pazarlarımızda Norveç balıkları satılıyor. Halbuki bizim pazarlarımız, göletlerimiz, göllerimiz balık üretiyor. Balık çok önemli bir besin maddesidir. Biz dondurulmuş balık getirip tüketiyoruz. İhmal edilmiş pek çok konumuz var ama en önemli konuyu AK Parti eğitim olarak gördü ve 13 yıldır bütçenin en büyük payını Milli Eğitime ayırıyor. Eğitim bizim çocuklarımızın geleceğidir. Eğitimde anaokulunda yüzde 50’yi geçtik. İnşallah en kısa zamanda altyapıyı tamamlayıp anaokulunu mecburi hale getireceğiz. Anaokuluna giden öğrenci ile gitmeyen arasında bariz öğrenme hızı görülüyor” dedi.

 

BÜTÜN VATANDAŞIM İSTEDİĞİ YERDEN MUAYENE OLABİLİYOR

Milletvekili adayı Halil Ürün, “Eğitime en çok bütçeyi ayıran AK Parti 2. Sırada sağlık hizmetlerine ve 3. Sırada Sosyal Güvenlik Kurumu geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu 78 milyon insanımızın doğmadan önce hizmet almaya başladığı bütün ömrü boyunca hizmet almaya başladığı, öldükten sonrada çocuklarına hizmet veren bir kurum doğmadan önce başlıyor, bütün sağlık hizmetlerinin faturasını Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olduğunda hem sağlığı hem de maaşını, vefat ettikten sonra geride kalan yetimine ve çocuğuna maaş ödüyor. İşte böyle çok büyük bir kurum mevcut insanımızdan sonra gelecekteki çocuklarımızı ilgilendiren bir kurum. Ama bu kurum bizim dönemimizde bu hallere geldi. Bizden önceki dönemde herkes ayrı hastaneye, herkes ilacını farklı yerden alıyordu. Ama bu kurum bütün hastaneleri ve eczaneleri serbest etti. İhtiyacı olan hastamız ihtiyacı olan ilacını istediği yerden alabiliyor ve faturasını Sosyal Güvenlik Kurumu ödüyor” diye konuştu.

 

MAAŞLARIN YETMEDİĞİNİN FARKINDAYIZ

Türkiye’de 11 milyona yakın emekli olduğuna dikkat çeken Ürün, “Hepsi başımızın tacıdır. Her biri pirimlerine göre maaşlarını alıyorlar. Maaşları yetmeyenlerde var çok farkındayız. Yetmeme sebebide şudur; bizim emeklimiz aldığı maaşı kendisi ve eşi ile birlikte yemiyor oğlu, kızı, torunuyla tüketiyor. Dolayısıyla toplumuzu ayakta tutan en önemli kesimimiz emeklilerimizdir. Bize dua eden bizim en manevi değerimiz emeklilerimiz. Biz AK Parti hükümeti olarak meclis kapanmadan önce 1000 TL’nin altında maaş alanlara 100 TL zam yaptık. 1000 ile 1100 TL’ye tamamladık. Temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere bu şekilde yatacak paralar. Birde emekli olupta Vergi Mükellefi olarak çalışanlardan kesilen yüzde 15 destek pirimini 5 puan indirdik yüzde 10’a düşürdük. Bütün bu saydığım 3 kalemin toplam bedeli 4,5 milyor TL yani eski para ile 4,5 katrilyondur” şeklinde konuştu.

 

VATANDAŞ “CHP YALAN SÖYLÜYOR” DEDİ

“Bu parayı nereden ödeyeceğiz?” diye soran AK Partili Vekil adayı Halil Ürün, şöyle konuştu; “Nereden ödeyecek bu Sosyal Güvenlik Kurumu? Şunda aktif olarak çalışon İşçi, Bağ-Kur, esnaf veya memur olarak emekli pirimi, sigorta pirimi ödeyen iştirakçilerden topladığı paralardan ödeyecek. Peki onlara bu kadar zam yapabiliyor muyuz? Hayır yapamıyoruz. O halde açığı nereden kapatacağız? Sosyal Devlet olduğumuz için normal bütçeden kapatacağız. Ancak şimdi daha seçim kampanyası başlamadan Ana muhalefetin Lideri Sayın Kılıçdaroğlu dedi ki; “Emeklileri 2 ikramiye vereceğim. Ramazan ve Kurban Bayramında” Bakın algı operasyonuna ama bunu danışmanları dediki; “Sayın Kılaçdaroğlu biz ne desek bu millet inanmıyor, bunu gidelim noterde tastiklettirelim belki inanabilirler.” Oda gitti noterden tastik ettirdi. Şimdi ben söylüyorum, buradan da ablam ve teyzem diyor ki: “Yalan söylüyorlar” Ben o kadar söylemiyorum. Yanıltıyor diyorum” dedi.

 

CHP’NİN OYLARINDA 1 GRAM İLERLEME YOK

Seçim kampanyası 90 gündür devam ettiklerini ve son 19 günü yaşadıklarını belirten Ürün, “Bu emekli ikramiyesini çok önceden söyledi. Şimdi yanına asgari ücreti ve mazot bin 500 TL olacak dedi. Ama kamuoyu yoklamalarında CHP’nin oylarında 1 gram ilerleme yok. Demek ki inanmamış millet. Bu millet Kılaçdaroğlu’na inanmamış. Biz anlatıyoruz gerçeği. Çünkü biz vermeyelim demiyoruz ki. Bizden önceki dönemde 1999 depreminde Ekonomiden sorumlu bir Bakan; Eğer deprem yardımları gelmeseydi memurun maaşını ödeyemeyecektik” dedi mi? Demedi mi? Aynı bu Bakan daha sonra krizlerden dolayı ihtihara teşebbüs etti mi? Etmedi mi? Şimdi herşey orta da. Daha önceden memurun, emeklinin maaşını dış yardımlara bağlı olarak gören bir ülke düşünün birde AK Parti hükümeti döneminde hiçbir kimsenin maaşının 1 gün gecikmediği 13 yıllık AK Parti hükümetini düşünün. Burada bir sürdürebilirlik var” diye konuştu.

 

BİZ POPÜLİST SİYASET YAPAMIYORUZ

1990 yılından bu yana milletin içinde siyaset yaptığını hatırlatan Ürün, “Hala rahatça heryerde çıkıp rahatça konuşabiliyorsam ben vicdanımla barışık dümdüz, dost doğru bir siyaset yaptığım için konuşabiliyorum. Bu şehri terk etmiyorsak onun için buradayız. AK Partide siyaset yapanlar hem Allaha hemde kullarına mahcup olmak istemiyor. Benim Cumhurbaşkanımda, Başbakanımda ve Mahalle Temsilcimde mahcup olmak istemiyor. Onun için biz popülist siyaset yapamıyoruz. Mazotu 1,5 TL edeceğiz diyemiyoruz. Asgari ücreti 5000 TL’ye çıkaracağız diyemiyoruz. Bunu diyen partinin Genel Başkanı sizin yanınıza bir kere gelemez ki” dedi.

 

2023 YILI HEDEFLERİNE VARMAKTA ZORLANIYORUZ

7 Haziranda yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerinde hedeflerinin anayasayı değiştirecek çoğunluğa  ulaşmak olduğunu belirten Ürün, “Çünkü 3 dönemlik istidarlık dönemimizde biz pek çok idari arızayı giderdik. Kanunları, anayasanın bir kısmını parça parça değiştirdik. Vesayetle ilgili tedbirleri aldık. Ancak bu anayasanın tamamını değiştirmeden 2023 yılı hedeflerine varmakta zorlanıyoruz. 2002-2007-2011seçimlerinde de bütün partiler 12 Eylül askeri darbesinde yazılan bu anayasanın değişmesi gerektiğini söylediler. Evet buraya kadar gelemediler. Sizin karşısınıza çıkamadılar ama televizyonda deklare ettiler”dedi.

 

KOMİSYONDA EŞİT TEMSİL EDİLDİK

Ürün; “Ama maalesef 2015 seçimlerini yaşadığımız şu günlerde bu anayasa değişikliğini gerçekleştiremedik. Anayasayı değiştirmek için AK Parti hükümeti elinden gelen herşeyi yaptı. Bize dediler ki: “Siz çoksunuz, 320 kişisiniz ama siz azız 38 kişiyiz. Bu anayasa çok önemli. Milletin uzlaşması gereken bir konu bu. O halde bu uzlaşma komisyonunda aldığınız oy oranlarında Milletvekili sayısına göre temsil edilmeyin” Peki nasıl olsun? “Hepimiz eşit olalım anayasa yapacağız” O zaman ki Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, “Tamam eşit olalım” Sizlerin oylarınıza rağmen anayasa komisyonunda biz 3 kişiyle temsil edildik, onlarda 3 kişiyle”

 

KOMİSYON 3 YIL ÇALIŞTI

Komisyonun 2-3 yıla kadar çalıştığının altını çize çize hatırlatan Ürün, “Yetmedi bütün Üniversiteler, Sivil Toplum Örgütleri yardımcı oldu. Çalışmalar bitti yine o zaman ki Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan; “Bu 66 madde ittifak ettiniz mi?” “Evet ettik” “Hadi gelin bunu çıkaralım” CHP yine “Hayır” dedi. HDP bir kandilden rüzgar esiyor başka söylüyor, bir adadan rüzgar esiyor başka söylüyor ne yaptığı belli değil. Mecliste benimde bulunduğum komisyonda MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Çandır: “Evet 66 maddeyi çıkarmak için referanduma götürmek için yetiyordu. Ama 3 gün sonra her ne olduysa Sayın Devlet Bahçeli; “Hayır olmaz” dedi. Peki ne yapacağız Mecliste bulunan 3 partinin 3’de kaçıyor. Anayasayı yazacağız halka sunacağız, halk oylayacak. Yine bu 55 milyon seçmenimiz kabul ederse anayasa geçecek. Buna bile izin vermediler” diyerek sözlerine son verdi.  Milletvekili adayı Ürün’ü ziyaretlerinde İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Merkez ilçe başkanı Bülent Eser ve yönetimi, il kadın ve gençlik kolları üyeleri ile partililer eşlik etti.