EZAN 70 YIL ÖNCE BUGÜN ASLINA RÜCU ETTİ
EZAN 70 YIL ÖNCE BUGÜN ASLINA RÜCU ETTİ
Okunma Sayısı: 18438

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen ezanın aslına rücu etmesinin 70. Yılı nedeniyle bir açıklama yaptı. Sezen açıklamasında, “CHP, 18 yıl boyunca İslam’ın ilk müezzini Bilal Habeşi'nin okuduğu gibi ezanı okumayı suç saymış ama 16 Haziran 1950’de aziz milletimizle ettikleri kavgadan mağlup ayrılmıştır” dedi.
 
“CHP, 18 Temmuz 1932 yılında ezanın aslına uygun olarak okunmasını yasakladı” diyen Sezen, “Millet nezdinde hiçbir karşılığı olmamasına rağmen milletle kavgalı olan ve frekansları bir türlü tutmayan CHP’nin millete rağmen bu inadı 18 yıl boyunca devam etti” ifadelerine yer verdi.
 
“Ezanın aslına rücu etmesi memnuniyetle karşılandı”
 
Sezen, “İsmet İnönü döneminde bir kanunla yasal zemin kazandırılan Arapça ezan yasağı, Adnan Menderes liderliğindeki Demokrat Parti'nin iktidara gelmesi ile 16 Haziran 1950'de kaldırıldı. ‘Arapça Ezan’ yasağının kaldırılması halk nezdinde en çok memnuniyetle karşılanan icatlardan biri oldu. Bu yasağı 18 yıl boyunca uygulayıp İslam’ın ilk müezzini Bilal Habeşi'nin okuduğu gibi okumayı suç sayanlar 16 Haziran 1950’de aziz milletimizle ettikleri kavgadan mağlup ayrılmıştır. O mağlubiyet ve seçimlerin de başarısızlığı üzerine halk, değişmeyen CHP gerçeği ile bir kez daha yüzleşti. Başta Arapça Ezan yasağının kaldırılmasını gerekçe göstererek ordu içindeki üniformalı hainleri darbe için harekete geçirme kaygısına bürünenler ellerinden geleni arkalarına koymadan çalıştı. Bu zihniyet maalesef o yıllardan bu yıllara hiç değişmedi. Darbecileri, başarılı olursa kahraman, başarısız olurlarsa kâğıttan kaplan ilan etme gelenekleri 15 Temmuz’a kadar devam etti” dedi.