MENDERES VE ARKADAŞLARININ ŞEHADETİNİN 58. YILI
MENDERES VE ARKADAŞLARININ ŞEHADETİNİN 58. YILI
Okunma Sayısı: 29826

AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki üniformalı teröristler tarafından darbe ile görevinden alınan ve idam edilen eski Başbakanlarımız'dan Adnan Menderes ve arkadaşlarının şehadetlerinin seneyi devriyesi nedeniyle bir mesaj yayınladı. Sezen, “İttihat ve Terakki'nin başlattığı 1913 Bab-ı Ali Baskını ile başlayan darbeler tarihi 15 Temmuz ile birlikte son bulmuştur” dedi. 
 
AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezeni milli iradeye vurulan 27 Mayıs 1960 darbesi ile görevinden alınan, sözde mahkeme ile idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan’ın idam edilişinin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
 
“Demokrasi tarihimizin acı günlerinden biri”
 
Sezen mesajında, “Türkiye demokrasi tarihinin en acı günlerinden biri olan, 1950 seçimlerinde yüzde 52,7 oyla iktidara gelen ve 10 yıl süreyle başbakanlık yapan Adnan Menderes'in idam edilmesinin üzerinden 58 yıl geçti. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin içindeki üniformalı vatan hainlerinin yönetime üç açık müdahalesinden biri olan 27 Mayıs 1960 darbesi ile ‘milli iradeye’ vurulan bu darbeden bir yıl sonra Menderes ve bakanları idam edildi. İtibarları ise ancak 11 Nisan 1990'da TBMM tarafından kabul edilen kanunla iade edilebildi” dedi.
 
“Üniformalı vatan hainleri düşmanla işbirliğine gitmiştir”
 
Sezen, 27 Mayıs tarihinin ülkemizin yüz karası tarihlerinden biri olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: “Bugün, 27 Mayıs darbesinin ardından, seçilmiş Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanının şehit edilişinin 58. Sene-i devriyesi. İlk olarak İttihat ve Terakki'nin başlattığı 1913 Bab-ı Ali Baskını, ardından da 27 Mayıs 1960 İhtilali, 22 Şubat 1962 ayaklanması, 12 Mart 1971 Muhtırası, 1980 askeri müdahalesi, 28 Şubat süreci, 27 Nisan e-muhtırası ve son olarak 15 Temmuz 2016 darbe girişimi, bu aziz millete kan kusturmak için yapılmış girişimlerdir. Kahraman Türk ordusu içerisindeki üniformalı terörist ve vatan hainlerinin düşmanla işbirliğine giderek bu aziz millete darbe girişimi adı altındaki yetki gaspı ve zulümleri Allah’ın izni ile 15 Temmuz ile birlikte son bulmuştur.”
 
“Rahmetle ve şükranla anıyorum”
 
“Tanrı Uludur'dan, Allahu Ekber'e dönmek için bir Başbakan feda eden bu millet darbeler sayfasını 3 yıl önce bir daha açılmamak üzere kapatmıştır” diyen Sezen sözlerini, “Demokrasimize sürülmüş kara bir leke olan bu darbe ile milletimiz ve ülkemiz çok şey kaybetti, büyük acılar çekildi. Allah’ın izni ile 15 Temmuz'da yazdığı destanla darbeler dönemini kapatan Türkiye, bir daha 27 Mayıs, 12 Eylül ya da 28 Şubat yaşamayacaktır. Darbeciler tarafından 58 yıl önce idam edilen merhum Başbakan Ali Adnan Menderes, Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı rahmetle ve şükranlar anıyorum” diyerek noktaladı.