AK KADINLARA FİNANSAL OKUR-YAZARLIK EĞİTİM SEFERBERLİĞİ
AK KADINLARA FİNANSAL OKUR-YAZARLIK EĞİTİM SEFERBERLİĞİ
Okunma Sayısı: 14032

AK Parti İl Başkanımız Av. Hüseyin Sezen, milletvekili Ali Özkaya ile birlikte AK Parti Genel merkezi tarafından 81 ilde eş zamanlı düzenlenen ve İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından organize edilen 'Finansal okuryazarlık seferberliği' programına katıldı. Programda konuşan Sezen, “Evde bütçemiz kadınlara emanet. Biz de, AK Parti de kadınlara gereken değeri veriyoruz” dedi.
 
AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları tarafından düzenlenen "Finansal okur-yazarlık" eğitiminde kadınlarla buluştu.
 
“Ekonomik saldırılara karşı aynı ekonomik silahlarla silahlanmalıyız”
 
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Ferda Ertürk yaptığı konuşmada, “Evin içerisine hakim olan, evin bütçesini ayarlayan ve bu noktada çalışan hanımlarımızın eğitim almasını gerekli görmüştür. Genel merkezimiz de finansal okuryazarlık belki iş hayatında belki de iş ev hayatında ekonomik alanda yapacağımız bütçemizi hazırlamamız da bizim için gerekli olan bir eğitim. Özellikle şahsi bir bütçede bizim için yardımcı olacağımız bir eğitimdir. Ancak küreselleşen dünyada biz bakıyoruz ki ekonomik kriz, global dünyada kelebek etkisi dediğimiz etki ile tüm ülkelere bir şekilde etkisini göstermektedir. Bu kriz herkese zarar verebilmektedir. Özellikle geçtiğimiz ağustos ayında ülkemizde yapılan ekonomik saldırıları düşündüğümüzde böyle bir süreçte bizim de aynı ekonomik silahlarla silahlanmamız gerektiği önemli olarak ortaya çıkmaktadır” dedi.
 
“Nüfus yüzde 25, et tüketimi 3 kat artmış”
 
Milletvekili Ali Özkaya da konuşmasında, “Ayağını yorganına göre uzatmanın en doğrudan faktörü saygı değer annelerimiz, kız kardeşlerimiz, evin direği olan hanımlardır. Onların doğru tasarrufu erkekleri de çok ciddi yönlendiriyor. ‘İşten değil dişten artırılır’ diye bir söz var. Hanımlarının doğru yönlendirdiği ailenin gelir ve gideri doğru yönetildiği beylerin uzun vadede tasarrufu, zenginleşmesi,
aile bütçesinin artıya geçmesinde kadınların atkısı çok yüksektir. Bu son derece önemli bir konudur. İnşallah hocam da bunu ayrıntılı bir şekilde anlatacaktır. Geldiğimiz süreçte hakikaten 15 yıl öncesine göre bir bakınız. Bir tek örnek vereyim 2002 yılında Türkiye'nin kırmızı et tüketimi 400 bin tondu. Şu anda kırmızı et tüketimi 1.2 milyon ton. Yani 3 kat artmış. Nüfusumuz 66 milyondan 82 milyona çıkmış. Nüfus yüzde 25 civarında artmış. Et tüketimi de 3 kat artmış. Bu da daha fazla zenginleştiğimiz anlamına gelir. Toplumsal refahtan daha fazla pay almamız anlamına geliyor. Bu bütün alanlarda böyledir” ifadelerine yer verdi.
 
“Hanımların çok ciddi gayretleri var”
 
AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen de şöyle konuştu; “Eğitimin hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah'tan niyaz ediyoruz. Bize göre kadın demek emek demektir. Az önce Sayın vekilim bütçeden bahsederken düşündüm de  ev ile ilgili bütün alışverişi eşim yapıyor. Allah sizleri başımızdan eksik etmesin. Hanımların çok ciddi hizmet ve gayretleri var. Hem seçim konusunda, hem evde, hem dışarıda. Bütçe anlamında da evlerimizde bütçemiz sizlere emanet. Ben sizlere çok teşekkür ediyorum. Rabb'im gayretinizi arttırsın.”
 
“Kadın istihdam yaratır”
 
Nişantaşı Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Mehmet Altıntaş da konuştu; “Finansal okuryazarlık cebimizdeki parayı veya sahip olduğumuz değerleri en askeri bir şekilde kullanmaktır. Biz finansal okuryazarlığı öğrenerek temel ekonomik kavramlar a sahip oluruz. Nasıl bir yatırım yapacağımızı biliriz ve etkin tasarruf nasıl gerçekleşir ona sahip olmuş oluruz. Diyoruz ki kadınların işgücüne katılım oranı Türkiye'deki gün geçtikçe yükselmektedir. Yani 15 yaşını doldurduktan sonra ve genelde hep ortaöğretim veya üniversite eğitimini bitirdikten sonra her bir kadınımız çalışmak istemektedir. 18 yaşından sonra da işgücüne dahil olmaktadır. Bu nedenle Avrupa ile kıyasladığımızda Türkiye'de geçtiğimiz 15 yıl içerisinde her yıl artış sağlamaktadır. Trend sürekli yukarıyı göstermektedir. Ekonominin motorları kadındır. Kadın şunu yapar; Kadın istihdam yaratır, kadın evinin işini yaparak orada bir ekonomik değer üretir.”
 
Toplantının ardından katılımcılara sertifikaları verildi.