BMC POWER MOTOR GENEL MÜDÜRÜ OSMAN DUR İLİMİZE GELDİ
BMC POWER MOTOR GENEL MÜDÜRÜ OSMAN DUR İLİMİZE GELDİ
Okunma Sayısı: 14902

AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven’in öncülük ederek ilimize davet ettiği BMC POWER Motor ve Kontrol Teknolojileri AŞ Genel Müdürü Osman Dur, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve ATSO’da yerli motor çalışmalarına ilişkin bir konferans verdi. AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, “İnşallah şehrimiz bu çalışmaların bir parçası da olsa üssü haline gelerek ülkemizin gelişmesine büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.
 
BMC POWER Motor ve Kontrol Teknolojileri AŞ Genel Müdürü Osman Dur ilimize geldi. AK Parti Afyonkarahisar milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven ile birlikte AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen’in girişimleri ile ilimize davet edilen Dur, Afyon Kocatepe Üniversitesinde akademisyenlere konferans verdi.
 
“Daha güçlü tanklar ve motorlar yapabilmek adına başladık”
 
Yerli motor çalışmalarına ilişkin konuşan Dur, "Bu ülkede bu işi yıllarca sanayiciden beklediler. Sanayici bu işi yapamaz. Üniversiteler Türkiye'nin önüne geçmediği müddetçe hiçbir sanayici yeni bilim ve teknoloji ortaya koyamaz. Parayla yönetilecek bir iş değil. Beyinle yönetilecek bir iş" diye konuştu. Dur, BMC'nin motor yapma konusundaki çalışmaları hakkında da bilgi vererek şöyle konuştu: "BMC motor işine girmek istiyor, bunun başına geçmemi istediler. BMC çatısı altında BMC Power isimli ayrı bir şirket kurduk. TÜRKSAT'ta yaptığım gibi, dünyada nerede yetişmiş Türk genci varsa buldum getirdim. 150'nin üzerinde genci Ferrari'den, BMW'den, Ford'dan, Mercedes'ten bulduk getirdik. Aslında Türkiye'de gerçekten yetişmiş insanlar var ancak böyle projeler gündeme getirilmediği için insanlar çalışacak yer bulamıyordu. Hızlı başlangıç yapmak adına 600 beygirlik bir motor projesi başlattık. Çünkü 350-400 beygir kamyonlarda var. Daha güçlü ve tanklar için motorlar yapabilmek adına başladık.”
 
“İnşallah Afyonkarahisar üretimden payına düşeni alır”
 
Dur buradan da ATSO’ya geçti. ATSO’da işadamları ile bir araya geldi. BMC TR Motor Genel Müdürü Dr. Osman Dur burada makine sektörünü ilgilendiren yeni bir proje hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Dur, “Türkiye artık savunma sanayiinde dışa bağımlılığı kaldırmak ve tamamen yerli ve milli üretimde patent hakları kendisinde olan teknolojiler üretmenin süreçlerini yaşıyor. Bu düşünce ile Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından birkaç proje başlatıldı. Benim buraya geliş sebebim şudur: Sayın Bakanımız ve Sayın Milletvekillerimiz ‘Biz ne yapabiliriz’ diye sordular ve bizi Afyonkarahisar’a davet ettiler. Üretilecek ürünlerde piyasada hiçbir rakip yok. Yenilikçi teknoloji geliştirme ekosistemi oluşturma için Afyonkarahisar’dayız. İnşallah Afyonkarahisar bu üretimden payına düşeni alır” ifadelerini kullandı.
 
İşadamlarına üretim konusunda teklifte bulundu
 
Dur’un ziyaretlerini değerlendiren AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, “Biz AK Parti olarak Afyonkarahisar'ın gelişiminde 17 yıldır büyük katkılar sağladık. Gerek bakanımız, gerek milletvekillerimiz, gerek belediyemiz şehrimizin gelişip kalkınmasında ciddi bir yol aldı.  Bu noktada  milletvekillerimiz girişimlerde bulunarak BMC Türkiye Genel Müdürü Sayın Osman Dur Bey'i şehrimize davet ettiler. Şu anda yerli jet motoru ve dizel motor üretimi konusunda ciddi çalışmaları var. Bu noktada ihtiyaçları olan malzemelerin listesini Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıtlı iş adamlarımıza sunarak üretim konusunda görüş alışverişinde bulundular. Arzumuz odur ki ülkemizin yapacağı ilk yerli ve milli jet motoru ile dizel motoru konusundaki çalışmalarda Afyonkarahisar'ın da katkısının olmasıdır. İnşallah şehrimiz bu çalışmaların bir parçası da olsa üssü haline gelerek ülkemizin gelişmesine büyük katkılar sağlayacaktır. Ben girişimlerinden dolayı milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum. Şehrimize gelerek bizleri onurlandıran gerek akademisyenlerle gerek de iş adamları ile görüşen ve bu noktada iş adamlarımız ve akademisyenlerimize üretim konusunda teklifte bulunan Sayın Osman Dur beyefendiye de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.
 
AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, beraberinde milletvekilleri ve BMC Türkiye Genel Müdürü Osman Dur'un katılımları ile birlikte Savrukoğlu Ziraat Makinaları Sanayi Ticaret Limited Şirketi 'ni ziyaret ederek şehrimizde üretimi yapılan insansız kara aracını incelediler.