KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE GÜNÜ İÇİN YÜRÜDÜLER
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE GÜNÜ İÇİN YÜRÜDÜLER
Okunma Sayısı: 22953

AK Parti Afyonkarahisar İl Kadın Kolları Başkanlığı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Uluslararası Dayanışma Günü etkinliği düzenledi. Etkinliğe AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen de katıldı. Burada konuşan Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, Peygamber Efendimizin kadına yönelik bakış açısı üzerinden örnekler vererek “İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez” sözünü hatırlattı.
 
AK Parti Afyonkarahisar İl Kadın Kolları Başkanlığı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Uluslararası Dayanışma Günü nedeniyle tarihi PTT binası önünde etkinlik düzenlediler. AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Ferda Ertürk ve beraberindeki kadınlar kadına yönelik şiddetin her türlüsüne turuncu çizgi çekti.
 
Çok sayıda kadın ve erkek katıldı
 
Etkinliğe AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen ile birlikte İl Başkan Yardımcıları Talha Hüseyin Akkaya ve Selcen Hıdıroğlu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Belediye Başkan aday adayı Hüseyin Tutumlu, Haydarlı Belediye Başkanı Kadir Öcel, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan ile birlikte çok sayıda kadın katıldı.
 
“Turuncu çizgimizi çekiyoruz”
 
PTT önünden başlayan yürüyüş AK Parti’ye kadar devam etti. Yürüyüşe Dinar ilçesine bağlı Haydarlı kasabasının yöresel kıyafet giymiş kadınları da eşlik etti. AK Parti İl binasında bir basın açıklaması yapan İl kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, “Kadına yönelik şiddet dünyanın her yerinde aynı biçimde tezahür ediyor ve aile içi şiddet ne yazık ki hala en yaygın şiddet biçimi olmaya devam ediyor. AK Kadınlar olarak, kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu dün olduğu gibi bugün de dile getirmekten vazgeçmiyor, ekonomik ya da kültürel hiçbir gerekçenin ardına sığınılmasına müsaade etmeden kadına yönelik her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz” dedi.
 
Peygamber Efendimizden örnek verdi
 
“Kadim medeniyetimizin yüzyıllar boyunca barındırdığı din, ahlak, şuur ve vicdan öğretilerinin tümünde, kadına ve kız çocuklarına karşı yapılan herhangi bir kötü muameleye kati suretle karşı çıkılmıştır” diyen Ertürk konuşmasında, “Yüzyıllar öncesinden, henüz İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi yokken, kadın erkek ayrıntı yapmadan insani bir mesajın dünyaya yayılmasına öncü olan Hz. Peygamberin sözünü hatırlamak ve hatırlatmak hepimizin üzerine düşen önemli bir vazifedir: ‘İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez.’ Hiçbir ayrım gözetmeksizin yaşam biçimi olarak tüm insanlığa karşı kötü muameleyi bizlere men eden dinimizin, kadına ve kız çocuklarına uygulanacak kötü muameleyi kabul etmesi de mümkün değildir. Ülkemizde ve dünyada kadınlar, yıllardır sürdürdükleri çeşitli mücadeleler ile kadına ve aslında insana yakışır, hak ve adalet talepleriyle oldukça büyük kazanımlar elde etmişlerdir. Ülkemiz, bu anlamda kadınların yaşadığı sorunlarla ilgili çeşitli hukuki düzenlemelerle yıllardır tüm kadınların yanında olarak, güçlenme ve kendilerini gerçekleştirme süreçlerine katkı sağlamıştır. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak adına hem uluslararası düzeyde kabul edilen anlaşmalara imza atmış hem de kendi mevzuatında köklü değişiklikler yapmıştır. İş Yasasından, Ceza Yasasına kadar kadını örseleyen birçok unsur mevzuattan çıkartılmıştır. Birleşmiş Milletler, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nde, dünyanın 49 ülkesinde kadınları aile içi şiddete karşı koruyan bir yasal düzenlemenin olmadığına dikkat çekilirken. AK Parti döneminde, Türkiye'de ilk kez 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi’ yasası Meclis’te kabul edilmiştir” ifadelerine yer verdi.
 
“Kadınlara karşı ayrımcılık, ırkçılıktan beterdir”
 
AK Parti’nin kurulduğu günden itibaren, kadınların ekonomi, siyaset, bilim ve eğitimde güçlendirilmesi misyonu ile atılan her adımda kadınların iş ve aile hayatlarını dengeleyebilmeleri adına kolaylaştırıcı düzenlemeler getirdiğini hatırlatan Ertürk konuşmasına şöyle devam etti: “Her alanda kadınların varlığının normalleştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Kadınlar aynı anda ailede, işte, siyasette ve daha nice birçok alanda özne ve aktör olarak varlık göstermiş her alanda iradelerini ailenin ve toplumun yararına kullanmışlardır. Bulundukları her pozisyonda yalnızca cinsiyet temelinde bir temsil durumunda kalmadan, kadın olduklarının farkında olarak çalışmalarını sürdürmektedirler. Hayal ettiklerinin yalnızca kendi yararlarına olmadığının; ailesinin ve içinde yaşadığı toplumun da kazanımının olacağının bilincinde hareket etmektedirler. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımızın ‘Kadınlara karşı ayrımcılık, ırkçılıktan beterdir’ anlayışıyla gösterdiği özveriyi, kadına yönelik şiddetin ortadan kalkması için hep birlikte göstermemiz bu mücadelemizde bize başarıyı getirecek en önemli unsur olacaktır. AK Parti, kadın, erkek, yaşlı, genç, herkesin, hepimizin partisidir. AK Kadınlar, olarak; Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kadına yönelik her türlü şiddete turuncu çizgimizi çekiyoruz. Aynı hassasiyetle, tüm toplumu da turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz. Sağlıklı bir toplum ve gelecek nesiller için kadına yönelik şiddete karşı hep birlikte turuncu çizgi çekelim diyor, basın açıklamamıza katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.”
 
Basın açıklamasının ardından Kadına Yönelik Şiddet panosunun altına başka İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen olmak üzere herkes kadın ile ilgili özlü sözleri yazdı. Kadınlar da panoya ellerine sürdükleri turuncu boya ile el basarak farkındalık oluşturdular.