“BİR KIZ BABASI OLARAK BU SUÇUN CEZASI İDAM OLMALI”
“BİR KIZ BABASI OLARAK BU SUÇUN CEZASI İDAM OLMALI”
Okunma Sayısı: 47400

AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen basın mensupları bir araya geldi. Gündemi değerlendiren Sezen, cinsel istismar suçları için idam cezasının gerektiğini söyledi. Erken yerel seçim konusunda da görüşlerini açıklayan Sezen, “teknik olarak mümkün değil” dedi.
 
AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. AK Parti Medya Tanıtım Başkanı M. Zahit Özer’in de katıldığı toplantıya basının ilgisi yoğun oldu.
 
Basına teşekkür etti
 
Toplantıda gündemi değerlendiren Sezen, “Yoğun bir seçim dönemini birlikte atlattık. Seçimin yorgunluğunu atalım ve sizlerle hasbihal edelim diye bir araya geldik. Vatandaşlarımızı bilgilendirme konusunda sizler de kamu görevi ifa ediyorsunuz. Ben sizin yaptığınız bu görevden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
 
“Tatlı bir kayıt oldu”
 
“Öncelikle milletvekillerimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kayıtlarını yaptırdılar” diyen Sezen konuşmasında, “Afyonkarahisar olarak  hem tatlısıyla hem kaymağıyla hem de lokumuyla bir kayıt oldu. Kısacası tatlı bir kayıt oldu. Vekillerimiz şehrimizi ülkemize tanıttılar. Biz buradan teşekkür ediyoruz. Şehrimize ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Seçim takvimine göre Pazartesi günü and içime olacak. Bugün yeni bir kararname yayınlandı. Yeni kararnamede Başbakanlığın tüm yetkileri Cumhurbaşkanlığına devrediliyor. Bakanlıklar Cumhurbaşkanlığı sistemine göre uyarlandı. Cumhurbaşkanımızın and içmesinden sonra yeni kararnameler yayınlanacak” ifadelerine yer verdi.
 
Köylerde Soğucak, Dadak, Oğulbeyli, beldelerde Kocatepe, ilçelerde İscehisar
 
Afyonkarahisar için kesinleşmiş seçim sonuçlarına göre ilk üç ilçenin İscehisar, İhsaniye ve Şuhut olduğunu söyleyen Sezen, “Köy ve beldelerde kesinleşti. Cumhurbaşkanlığında köylerde Sandıklı Soğucak köyü yüzde 98.68 ile birinci sırada, Çobanlar Akkoyunlu Köyü yüzde 98.37 ile ikinci sırada, merkez Kaplanlı köyü yüzde 98.13 ile üçüncü sırada. Beldelerde Cumhurbaşkanlığında Kocatepe Beldesi %96.26 ile birinci sırada, Çayırbağ yüzde 90.30 ile ikinci sırada, Sülün 89.66 ile üçüncü sırada. Köylerde Şuhut Dadak Köyü milletvekilliğinde 94.77 ile birinci sırada Karlık Köyü 92.98 ikinci sırada milletvekili seçiminde, İhsaniye Oğulbeyli’de 91.18 üçüncü sırada. Milletvekilliğinde beldelerde ise Kocatepe Beldesi 88.33 ile birinci sırada, Çayırbağ 76.62 ikinci sırada, Sülün de 74.41 ile milletvekili seçiminde üçüncü sırada yer aldı” dedi.  
 
“Bu suçun cezası idam olmalı”
 
Cinsel istismar suçları ile ilgili de bir açıklama yapan Sezen, “Eylül ve Leyla kızımızın canice vahşice katledilmesinden dolayı soruşturma devam ediyor. Tabii olaylar netlik kazanmadı ama bu konuyla ilgili siyasiler gerekli açıklamaları yaptı. AK Parti olarak bizim bu konu ile ilgili duruşumuz bellidir. Benim de şahsi kanaatim bir hukukçu olmama rağmen ben böyle düşünüyorum. Bu tecavüz ve vahşi cinayetler ile ilgili idam yasasının çıkmasını istiyorum. Maalesef CHP Çocuk Hakları İnceleme İzleme Komisyonu Başkanı Candan Yüceer’in bir beyanatı var. Vicdanları da sarsan bir açıklama. ‘Hadım ve idam insanlık onuruna aykırıdır. Kesinlikle biz bunu kabul etmiyoruz. Meclise gelirse red oyu vereceğiz’ diye bir açıklama. Hatta tutuklanan tecavüzcüler ile ilgili ‘Bunlar devletin namusudur. Devlet bunları koruma altına alması gerekir’ diye bir ifadesi var. Bunları koruyan bir açıklaması var. Bunu da halkımızın vicdanına bırakıyoruz. Takdir halkımızındır ama biz gerek parti olarak, gerekse şahsım ve bir kız babası olarak ben bu suçlarla ilgili idam cezasının gelmesini istiyorum ve gerektiğini kanaatindeyim. Bu suçtan en ağır şekilde cezalandırılması gerekir. Bu suçun cezası bence idamdır” dedi.
 
“Enflasyon karşısında kimseyi ezdirmiyoruz”
 
Kamuda memur maaşlarının da açıklandığını ifade eden Sezen, “Temmuz maaşları açıklandı. Kamudaki dün itibariyle en yüksek maaş 11 bin 978 lira, en düşük memur maaşı da 3 bin 387 lira oldu. Yani enflasyon oranında bir güncelleme yapıldı. Memurlarda yüzde 8.65 oranında bir arttırım gerçekleşti. Emekli aylıklarında ise yüzde 9.17 bir artış gerçekleşti. Bunlar da ciddi bir artış. Emekli ve memurumuzu enflasyon karşısında kesinlikle ezdirmeyen bir hükümetimiz var” diye konuştu.  
 
“Erken seçim teknik olarak mümkün değil”
 
Erken yerel seçimler ile ilgili de görüş beyan eden Sezen, “Yerel seçimlerin öne alınması gibi bir gündem oluşturuldu. Bizim AK Parti olarak yetkili kurumlarımız gerekli açıklamaları yaptılar. Yani daha yeni seçim ortamından çıkmış bir Türkiye var. Güven ve istikrar ortamı devam ediyor. Dolayısıyla bizim gündemimizde hiçbir şekilde erken seçim yok. Normal takviminde 29 Mart 2019 tarihinde yerel seçimler yapılacak. Şu anda görünen o. Bizim böyle bir çalışmamız yok. Zaten yerel seçimler de bilindiği üzere erkene alınması için bir anayasa değişikliği gerekiyor. Anayasa değişikliği de seçime bir yıldan daha fazla süre kalması halinde yapılabiliyor. Yani şu şartlarda teknik olarak erken seçim kararı alınamıyor. Biz AK Parti olarak erken seçimden yana değiliz. Hiçbir zaman da olmadık. Geçmişte yaşananlar ve 24 Haziran'daki erken seçim kararları da Türkiye gündemi ve piyasaların beklentisi ve gerekliliği için erkene alındı. Biz AK Parti olarak her dönem söylediğimiz gibi seçimlerin zamanında yapılmasından yanayız. Şahsi kanaatim bu yerel seçimlerin zamanında yapılacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.
 
“Dokuzuncu mağlubiyetlerini irdeliyorlar”
 
CHP'de seçimlerin hemen ardından koltuk kavgasının başladığını da söyleyen Sezen, “Her seçimden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Genel Başkanımız seçimin zaferini kutlarken Sayın Kılıçdaroğlu da 9. mağlubiyetini irdeliyor. Bunu da akademisyenlerle irdeliyor. Bununla ilgili bir rapor hazırlatıyor ama sormuyor ki vatandaşa, delegeye, üyelerine bizim hatamız nedir? Niye böyleyiz? Niye bir seçim kazanamıyoruz diye. Ankara'da Teknik bir üniversitede seçim sonuçları ile ilgili bir rapor hazırlatıyor. Onlar böyle devam ettiği sürece halktan kopuk oldukları sürece mağlubiyet yaşamaya devam edeceklerdir” diye konuştu.