BAKAN EROĞLU KİTAP FUARINA KATILDI
BAKAN EROĞLU KİTAP FUARINA KATILDI
Okunma Sayısı: 42701

İlimizde ilk kez kitap fuarı düzenlendi. "Kitap fuarına sahip çıkalım kültür şölenine dönüşsün” sloganı ile kitapseverlerin ziyaretine açılan fuara AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu katıldı.
 
İlimizde ilk kez düzenlenen kitap fuarının açılışı törenle gerçekleşti. Fuara AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu katıldı. Fuarda çeşitli yayınevi ve seçkin yazarlara ait kitaplar sergilendi. Çocuklara ve gençlere yönelik etkinliklerin yer alacağı Kitap Fuarının açılışı renkli görüntülere sahne oldu.
 
“Tarihin en büyük kitaplarını atalarımız yazmış”
 
Fuarın onur konuğu Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ydu. Törende bir konuşma yapan Bakan Eroğlu, “Kitap en iyi dosttur. İnsanın gelişmesi açısından en önemli unsur okumaktır. İslamiyet’te de ilk ayet oku emridir. Gerçekten okumak çok önemli. Ama maalesef biz çok okuyan bir toplum değiliz. Yurt dışına gittiğim zaman özellikle trenlerde bakıyorum yabancılar hemen oturuyor ve bulduğu her yerde kitap okuyor. Ancak bizde bu alışkanlık yok. Biz hemen cep telefonuna bakıyoruz. Eskiden atalarımız okumaya yazmaya çok önem vermiş. Tarihimizdeki en büyük kitabeleri atalarımız yazmış. Onlar okuyormuş, ancak git gide okuyan sayısı azaldı. Sayın Valimde ifade etti, günde bir dakika kitap okumaya zaman ayırıyoruz. Bu gerçekten çok az. Farkında değiliz ama zamanımızı heba ediyoruz. Boşa vakit geçiriyoruz, havanda su dövüyoruz” ifadelerine yer verdi.
 
“Okuyan insan kendini daha iyi ifade eder”
 
“İnsanın en çok vakit bulabildiği zaman gençlik zamanı” diyen Bakan Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Ben şuanda ancak gece başucu kitabıma bakıp çok az okuyabiliyorum. Ama gençliğimde çok sayıda kitap okudum. Sizlere tavsiyem lütfen gününüzün bir kısmını kitap okumaya ayırın ve okuduğunuz kitapları da isabetli seçin. Atalarımız eskiden başucu kitabı derdi. Bundan yatmadan önce okumamız gereken kitap anlaşılırdı. Mutlaka başucunuzda bir kitap olsun. Kitap kurdu gençler vardı. Bunlar kütüphaneleri gezip kitap alıp okuyan gençlerdi. Siz gençlerde birer kitap kurdu olmalısınız. Okumak çok önemlidir. Okuyan insan konuştuklarını 300 ya da 500 kelimeyle değil daha fazla kelimeyle ifade eder. Çünkü her bir kelimenin manası farklıdır. Her kelimenin arkasında gizli bir mana vardır. Çok okuyun, hayal gücünüzü geliştirin. İyi ve büyük düşünün. Ben böyle bir kitap fuarının açılmasından büyük gurur duydum. Sayın Valim birde çek hazırlamış. Bu da ayrı bir anlamlı olmuş. Bu çekler sizleri kitapla buluşturacak. Bizde bu kampanyaya her kitap alana bir fidan verelim diyerek buraya gelip kitap alan herkese fidan vermeyi düşündük.”
 
Bakan Eroğlu söyleşi yaptı, kitabını imzaladı
 
Konuşmaların ardından stantlar gezildi. Açılış programının sonunda Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun söyleşisinin ardından kitaplarını imzalayarak kitapsever çocuklar ile gençlere vermesiyle program sona erdi. Fuar, 20-29 Nisan 2018 tarihine kadar her gün 10:00-20:30 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.