YURDUNUSEVEN’DEN CHP’YE II. ABDULHAMİT HAN CEVABI
YURDUNUSEVEN’DEN CHP’YE II. ABDULHAMİT HAN CEVABI
Okunma Sayısı: 46987

AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven haftalık basın toplantısında yaptığı konuşmada CHP’yi hedef aldı. Başkan Yurdunuseven, II. Abdulhamit’e korkak diyen CHP’lilere “II. Abdulhamit Han tahttayken 7 milyon km kare toprağımız vardı” diye yanıt verdi.
 
AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Toplantıya Tanıtım Medya Başkanı M. Zahit Özer ile birlikte Mali ve İdari İşler Başkanı Bahattin Savrukoğlu da katıldı.
 
“Verimli bir toplantı oldu”
 
Başkan Yurdunuseven konuşmasına geçtiğimiz hafta yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek başladı. İl Başkanlığı 84. Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısına Sakarya milletvekili ve Genel Merkez SKM Başkanı Ali İhsan Yavuz’un katıldığını kaydeden Yurdunuseven, “Toplantımızın basına kapalı olan kısmı çok verimli geçti partililerimiz merak ettikleri soruları Sayın Yavuz'la aktardılar. Sayın Yavuz da partilerimizin bilgilendirdi. Verimli bir toplantı oldu. Bu nedenle çok teşekkür ediyorum” dedi.  
 
“Sandıklı’da doğalgaz ve temel atma törenlerine katıldı”
 
Yurdunuseven, “Sandıklı ilçemizde DSİ Tesisleri Toplu Temel Atma Merasimi ile Orman Köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve Orköy kredi sertifikaları dağıtım merasimi ve Sandıklı Doğalgaz Hattının Açılış merasimine katıldık. Orman köylülerinin kalkındırılması maksadıyla 10 aileye gelir getirici tür, 5 aileye Orköy sertifikası ve 3 köye çok maksatlı yangın söndürme tankeri verildi. Ayrıca badem, ceviz, iğde, zerdali ve sedir fidanı türlerinden oluşan toplam 4 bin adet fidan da vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı. 28 milyon TL’ye mal edilecek doğalgaz yatırımının açılışı gerçekleştirildi. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek  Ekinhisar Göleti Sulaması ile Ekinhisar Kasabası taşkın koruma tesisinin temeli atıldı. Temeli atılan tesislerle 1.290 dekar zirai arazinin modern sulama sistemine kavuşması, Sandıklı ilçe merkezi ve Ekinhisar Kasabasının taşkın zararlarından korunması amaçlanıyor” diye konuştu.
 
“Celse programını tanıttı”
 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün avukatlar günü vesilesiyle baroda bir program düzenlediğini kaydeden Yurdunuseven şöyle konuştu: “Sayın Bakanımız avukatlarımızın kullanabileceği ‘celse’ isimli bir programın tanıtımında konuştu. Akabinde Orman ve Su İşleri Bakanımız ile birlikte bir koordinasyon toplantısına katıldı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığımızı ziyaret etti. Adalet Bakanı Gül daha sonra partililerle bir araya geldi.”
 
“Ulusoy’a hayırlı olsun”
 
Başkan Yurdunuseven konuşmasında “AK Parti Sandıklı ilçesi Kadın Kolları 5. Olağan Kongresinde mevcut başkan Hacer Demirtaş bayrağı Sevim Ulusoy devretti. Demirtaş’a teşekkür eder, Ulusoy’a yeni görevinde başarılar dilerim. İlimizdeki kongreler tamamlanmış oldu. İnşallah sadece Kadın Kolları Kongresi kaldı. Nisan'ın 20'sinde düzenlenecek olan kongremiz ile birlikte büyük kongreye doğru adım adım yaklaşacağız” ifadelerine yer verdi.
 
“Ülke yararına ne yapılırsa bu çatlak sesler çıkıyor”
 
“Değerli arkadaşlar benim için çok önemli olduğunu düşündüğüm geçtiğimiz hafta Nükleer Santral’in temeli atıldı” diye konuşan Yurdunuseven, “Yaklaşık 63 yıllık bir rüya olan bu temel inşallah Türkiye’mize tamamlandığında çok büyük enerji hizmeti verecektir. Nükleer enerjiyi önemsiyoruz, çünkü bütün dünya devletleri enerjilerinin büyük bir kısmını nükleer enerjiden karşılıyorlar. Akkuyu Nükleer Santrali İstanbul'un tamamının yetecek bir enerji üretecek. Türkiye'nin de yüzde 10 enerjisini karşılayabilecek bir enerji üretimi yapacak. Akkuyu nükleer santralinin temellerinin atılmasının akabinde ülkemizde çatlak sesler çıkmaya başladı. Bakınız bu sesler zaten her daim çıkıyor. Ülkenin yararına olabilecek ne varsa bu sesleri duyacaksınız. Ben size şunu ifade etmek istiyorum, dünyanın birçok ülkesinde gidip görebilirsiniz başkentlere yakın noktalarda bile nükleer santraller var. Buradan sonraki planımız Sinop'ta bir nükleer santral kurulması olacak. İnşallah bundan sonra da orada bir nükleer santral kurarak ülkemizin enerji ihtiyacını karşılayacağız” dedi.   
 
CHP’ye tarihli cevap
 
Başkan Yurdunuseven konuşmasında, ‘Siz önce bir tarih öğrenin. Ondan sonra konuşun’ diyenlere buradan şu sözlerle cevap veriyorum; Tarihi bilmeyenler tarih dersi vermeye kalkmasın. Lozan'ı zafer olarak yutturan bu zihniyet 12 Ada meselesini de hafızalardan silmeye kalktı ama tarihten silemezler. Lozan'da ne mi oldu? 15. maddeyle 12 Ada'nın tapusunu İtalya'ya bıraktık. İtalyanlar ve Almanya 1945 yılında bize adalarımızı geri almamızı teklif ettiklerinde ikinci Abdülhamit Han mı vardı yoksa Milli şefiniz mi? Türkiye buna niye yanaşmadı. Türkiye’nin almadığı adaları İngilizler işgal edip Yunanlılara teslim ettiğinde Milli şefiniz ne yaptı? Sadece seyretti. Osmanlı Devleti’nin I.Dünya Savaşı’nda Çanakkale Zaferi’nden sonra kazanmış olduğu ve tarih kitaplarında Türk Milletine CHP zihniyeti tarafından unutturulan Kut’ül Amare zaferini AK Parti gündeme getirdi. Yıllarca CHP zihniyeti bize bu zaferi unutturdu.” İfadelerine yer verdi.
 
“Erbakan Hocanın temelini attığı fabrikayı CHP sahiplenemez”
 
Şeker fabrikalarının tamamını CHP’nin yaptığını iddia edenlere de cevap veren Yurdunuseven şöyle konuştu: ’CHP Şeker Fabrikaları yaptı’ diyenler hatırlatırım o fabrikalardan en azından ilimizdeki fabrika, Milli Görüş Lideri, Refah-Yol Hükümeti Başbakanı Prof. Dr. Necmeddin Erbakan’ın temelini attığı fabrikadır. CHP Erbakan Hocanın temelini attığı fabrikayı sahiplenemez.”
 
“II. Abdulhamit Han tahttayken 7 milyon km kare toprağımız vardı”
 
Başkan Yurdunuseven, İkinci Abdulhamit’e korkak diyenlere de şu sözlerle cevap verdi: “O dönem Osmanlı topraklarının 7 milyon km kare olduğu, Abdulhamit Han tahttan indirildikten sonra 780 bin km kareye nasıl düştüğünü hatırlatırım, ülkenin işgale nasıl uğradığını nasıl dönemin aynı zihniyeti tarafından paramparça edildiğini hatırlatırım. Abdülhamit Han bu ülkeyi 33 yıl boyunca yönetti. CHP’nin Osmanlı’ya yani atalarımıza ne gözle baktığının en büyük katını bu ifadelerdir. CHP Osmanlı’yı düşman gören bir zihniyettir. 780 bin kilometrekare kalan ülkemiz başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla ve Çerkeziyle kurtarıldı. Bu da bizim için büyük bir nimettir.  Türkiye bugün küllerinden doğmuştur ve büyük bir devlet olmuştur. Bugün ülke dışında yapmış olduğumuz askeri operasyonlarda kullanılan silahların büyük bir kısmı yerli ve millidir.”
 
“Mesele ağaç değil diyenler İngiliz vatandaşı oldu”
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Afrin operasyonuna destek için giden sanatçılar için olmadık hakaretlerde bulunmasına tepki gösteren Yurdunuseven şöyle konuştu: “CHP'nin Genel Müdürü daha dün Gezi olaylarında sözde sanatçı olan ve ‘Mesele ağaç değil, siz hala anlamadınız mı’ diyen, ülkeyi yakıp yıkan, 100 milyar dolar zarara uğratan, kamu mallarını yağmalayanlara destek veriyordu.  Kılıçdaroğlu'nun sanata ve sanatçılara bakış açısı bu kadar dar, bu kadar aciz ve sığ. ‘Melese ağaç değil’ diyen o zihniyet İngiltere'ye kaçıp İngiliz vatandaşı oldu.”
 
Süper teşvike teşekkür
 
Süper teşvik konusuna da dikkat çeken Yurdunuseven, “Dışa bağımlılığı azaltarak sanayiye çağ atlatacak stratejik bir hamle yapan hükümetimiz 19 şirketin yüksek teknolojiye dayalı uzay, tıp, savunma, iletişim, enerji ve petrokimya alanlarında 23 yatırma 135 milyar lira teşvik verdi. Bakınız bu paket Cumhuriyet tarihinde bugüne kadar verilmiş en büyük teşvik paketidir. Türkiye bu paketle birlikte yurtdışına milyarlarca lira para harcayıp satın aldığı hibrit motordan tutun da güneş paneli, zırhlı araç, hızlı tren, muharebe uçağı gibi birçok ürünü kendisi üretecek. Bütün bunların ekonomiye katkısı yıllık 19 milyar lira olacak. Yani bu rakam cari açıktan düşecek. Dolayısıyla cari açığa da büyük bir yama yapılmış olacak. Yapılacak 23 yatırım doğrudan 34 bin kişiye dolaylı olarak da 134 bin kişiye istihdam sağlayacak. Bu yatırımcılara gümrük vergisi muafiyeti 10 yıl vergi istisnası nitelikli personel, sermaye katkısı ve altyapı desteği de verilecek. Ben bu konuda yapmış oldukları çalışmalarla ülkemizi bugünlere getiren milletvekillerimize, bakanlarımıza, başbakanlarımıza, Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Hesap kitap yapmadan ellerine aldıkları bir liste ile ülke batıyor diyenlere duyurulur” dedi.
 
“Bakanımız taburcu oldu”
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun sağlık durumu hakkında da bilgi veren Başkan Yurdunuseven, “Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu, Perşembe günü Adalet Bakanımız ile olan bir programa katıldı. Akabinde de gribal enfeksiyon rahatsızlığı ile hastaneye yattı. Cuma ve Cumartesi günü yapılacak programları iptal edildi. Kendisi istirahate çekildi. Dün akşam itibariyle taburcu edildi. Sağlığı sıhhati yerinde. Buradan halkımıza çok selam iletmemizi istedi. Bugün görevinin başındadır” dedi.