ADALET BAKANI GÜL AFYONKARAHİSAR’DA
ADALET BAKANI GÜL AFYONKARAHİSAR’DA
Okunma Sayısı: 46717

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bugün ilimizde bir takım ziyaretlerde bulundu, tanıtım yaptı. AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven’i de ziyaret eden Bakan Gül, daha sonra partililerle bir araya geldi. Burada konuşan Bakan Gül, “Nükleer santrali başkaları yapınca oluyor ama Türkiye yapınca tehlikeli oluyor, biz bu filmi daha önce izlemiştik” dedi.
 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ilimizde ziyaretlerde bulundu, tanıtım yaptı.
 
Bakan Gül Adliyeyi ziyaret etti
 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Afyonkarahisar Adliyesi'ni ziyaret ederek istişarelerde bulundu. Bakan Gül, daha sonra Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel'i ziyaret etti. Bakan Gül'ün ziyaretlerine AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven de eşlik etti.
 
“Adalet duygusunu tatmin için yargı mensupları çalışıyor”
 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Afyonkarahisar Barosunu ziyaret ederek avukatların celse programı tanıtımında bir konuşma yaptı. Kendisi de avukat olan Bakan Gül meslektaşlarının 5 Nisan Avukatlar gününü kutladı. Bakan Gül konuşmasında, “Yargılamanın temel unsuru adalet duygusunu tatmin etmektir ve adaletle hak edene hak ettiğini vermektir. Bu konuda hakimlerimiz, savcılarımız ve avukatlarımız elinden gelen çabayı gösteriyor. Dosya yükünün fazla olması, iş yükünün fazla olmasından kaynaklı hakim ve savcılarımızın duruşmaları ileri tarihi vermesi ya da davaların yargılamaların uzaması vatandaşlarımızın yargıya olan güvenini olumsuz etkileyen sebeplerden birisi” dedi.
 
“Üç ayda 81 bin 480 arabuluculuk oldu”
 
Çalışmalarında alternatif çözüm yollarını önemsediklerini kaydeden Bakan Gül sözlerine şöyle devam etti: “Bildiğiniz gibi 1 Ocak tarihinden itibaren iş uyuşmazlıklarında ara buluculuk hizmetlerini faaliyete geçirdik. İlk 3 ay itibariyle iş uyuşmazlığı dosyası ve ara buluculuk rakamlarını paylaşmak istiyorum: 2018'in ilk üç ayında 81 bin 480 arabuluculuk olmuştur. Bu dosyalardan 19 bin 695 dosyada anlaşmaya varıldı. 9 bin 750 dosyada anlaşma sağlanamamış. Bu durum yüzde 67’lik bir başarıdır. Uzlaşılan dosya itibarıyla geçen yıl aynı dönemde mahkemelerde açılan dosya sayısı 78 bindir. Bu yıl ilk üç ayda mahkemelerde görülen dosya açılan dava sayısı 9 bin 254 yani yaklaşık dava sayısı yüzde 89 olarak azalmış. Bu ne demek, bu her iki tarafı da işçinin de işverenin de anlaşma ile masadan kalktığı anlamına gelir. Elbette ki herkes uzlaşmak zorunda değildir. Anlaşamayan taraflar içinde yargılama adil bir şekilde sonuçlanacaktır. Bu alternatif bir uyuşmazlık uygulamasıdır.”
 
“Ceza davalarında yüzde 20’si uzlaşılmıştır”
 
Bakan Gül, “Ceza davalarında da uzlaştırma müessesesiyle yaklaşık mahkemelerin yüzde 20, görülen davaların da yüzde 20’si tarafların uzlaşması ile sonuçlanmıştır. Mehmetçik Vakfı'na bağış yaparak, Lösemili çocuklara yönelik Vakfa yardım yaparak, bir okulu temizleyerek, boya badana yaparak çok güzel alternatif yöntemlerle anlaşılabiliyor. Her iki taraf da mutlu bir şekilde anlaşıyor ve el sıkışarak ayrılıyor. Hem hukuk, hem ceza davalarında bu alanda genişletilmesi için çalışma yapıyoruz” diye konuştu.
 
Davalara süre uygulaması geliyor
 
Bakan Gül konuşmasında yeni başlayacak bir uygulamanın da müjdesini verdi. “Burada artık 6 ay 7 ay duruşma günü bekleyen vatandaşlarımız avukatlarımız adliye koridorlarında ömür çürüten değil, dosyasının ne zaman biteceğini az çok kestiren, duruşmaları yakın tarihlerde verilen ve aslında anlaşılabilecek belli konularla ilgili yargının iş günü azaltıp daha nitelikli konularda bir çalışma yapılacak” diyen Bakan Gül konuşmasında, “Bu çalışmayı ay sonu başlatmayı hedefliyoruz. Yargılamalarda hedef süre uygulamasını başlatacağız. Bu şimdi belli davalarla ilgili olacak. Bakanlığımız bu konuda çalıştı. Bir dava kaç günde biter, bitmezse o günün ötesine geçmeyecek şekilde nihai bir hedef belirlenecek. Elbette amaç o değil ama o süreyi aşınca kurul tarafından gerekli inceleme yapılacak. Çünkü avukatlık yapan bir arkadaşınız olarak söylüyorum müvekkile ‘dava niçin uzuyor, niçin bitmedi’ diye laf anlatmak bizim de en fazla yorulduğumuz konulardan birisi. Artık standartlara nitelikli yargılamalara kavuşmuş yargının normalleştiği bir süreci yaşayacağız” ifadelerine yer verdi.  
 
“Meslektaşlarımız yapacağımız çalışmalardan olumlu netice alacak”
 
“Değerli arkadaşlar elbette Fethullahçı Terör Örgütü mensuplarının yargıdan atılmasıyla mesleğin yarısına yakını genç arkadaşlarımızdan oluşmaktadır” diyen Bakan Gül sözlerine şöyle devam etti: “Genç arkadaşlarımızın da dinamizmini heyecanını görerek yargıya katkılar sunacağını düşünüyoruz. İçerik konusunda, uluslararası hukuk konusunda, seminerlerle her zaman bu çalışmayı artıracağız. Niteliği ve kaliteyi artıracağız ve bunların da doğal sonucu olarak meslektaşlarımız bu çalışmalardan çok olumlu netice alınacaktır.”
 
Celse programını tanıttı
 
Bakan Gül, burada yaptığı konuşmanın ardından avukatlara dava takibinde büyük kolaylık sağlayacak Celse Uygulamasını tanıttı. Tüm Türkiye'de ilk kez Afyonkarahisar'dan başlatılan uygulama avukatların akıllı telefonları üzerinden davalarını takip edebilecekleri bir kolaylık sağlıyor. Bakan Gül, uygulamanın meslektaşlarına hayırlı olması temennisinde bulundu. Bakan Gül daha sonra Açık cezaevi içerisindeki açık otoparkın yerinde incelemelerde bulundu.
 
Valiliği ziyaret etti
 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül bu ziyaretin ardından da, Afyonkarahisar Valiliğine geçti. AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven'in katılımları ile gerçekleşen ziyarette basına kapalı istişarelerde bulunuldu.
 
“Cumhurbaşkanımıza yol arkadaşlıkları için teşekkür ederim”
 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven’i de ziyaret etti. Başkan Yurdunuseven Bakan Gül'e Afyonkarahisar mermerinden yapılmış satranç takımı hediye ederken, Bakan Gül de Başkan Yurdunuseven'e hediye takdim etti. Bakan Gül hatıra defterine şu sözlerle not düştü: “Şahsınızda AK Parti Afyonkarahisar teşkilatımızın tüm mensuplarına, davamıza verdiği destek ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yol arkadaşlıkları için kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni kongrede seçilen tüm heyet, ana kademe, Kadın kolları ve Gençlik kollarımıza başarılar dilerim.”
Bakan Gül daha sonra hatıra fotoğrafı çekindi.
 
“Afyonkarahisar AK Parti ile kabuğunu kırdı”
 
Adalet Bakanı Gül daha sonra partililerle bir araya geldi. Burada söz alan AK Parti İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven, “Böylesi özel bir günde Sayın Adalet Bakanımızı Afyonkarahisar'da ağırlamak bizler için gurur ve onur vericidir. Afyonkarahisar termalin, mermerin ve gıdanın başkentidir. Şehrimiz son 10 yılda AK Parti'nin iktidarlarında yapılan teşvik ve beraberindeki yatırımlarla birlikte kabuğunu kırmış durumdadır. Afyonkarahisar 11 tane 5 yıldızlı termal oteli, spor tesisleri, lezzetli ve mermeri ile dünya markası haline gelmiş bir şehirdir. İstanbul'un et ihtiyacının büyük bir kısmını Afyonkarahisar karşılıyor. Sucukta dünya markası olduk” dedi.
 
“Biz bu filmi daha önce de görmüştük”
 
Başkan Yurdunuseven’in ardından söz alan Bakan Gül de Suriye sorununa ilişkin bir açıklama yaptı. Bakan Gül, Cumhurbaşkanımızın, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ruhani ile sorununu çözme anlamında bir araya gelmeleri gerçekten çok önemlidir. Yine Türkiye'nin yıllarca beklediği ama içerideki ve dışarıdaki mahfillerin hep engellediği nükleer enerji girişimi adına da çok önemli bir adım atıldı. Nükleer enerjide Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını yani cari açığını da büyük ölçüde kapatacak çok önemli bir adım atıldı. Nükleer enerji her yerde var. Nükleer enerji hiçbir şekilde zararlı, tehlikeli değil ama Türkiye yapınca nasıl oluyorsa nükleer enerji çok tehlikeli oluyor. Burnumuzun dibinde sınırımızda nükleer santraller var ama kimse kalkıp da buna bir eleştiride bulunmuyor. Türkiye kendi sorunlarını çözme adına bir iş yaptığında hemen birileri bağırıyor çağırıyor. Biz bu filmi daha önce de görmüştük. Rahmetli Menderes zamanı, yani 1960'lara varmadan rahmetli Menderes bu işlere kafa yordu. Türkiye'nin nükleer enerjiye geçmesi için nasıl çabalarda bulunduğunu hepimiz okuduk. Bir kısım büyüklerimizle de yaşadık ama yine bir el, bunu engelledi. Türkiye'nin önünü hep kesmeye çalıştılar ama bu son nükleer enerji yatırımı da Türkiye'nin geleceği adına çok önemli bir yatırımdır” dedi.
 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven'in de katılımlarıyla Afyonkarahisar il koordinasyon toplantısına katıldı. Bakan Gül toplantının ardından Afyonkarahisar’dan ayrıldı.