“AVUKATLAR HUKUK SİSTEMİMİZİN VAZGEÇİLMEZ UNSURLARIDIR”
“AVUKATLAR HUKUK SİSTEMİMİZİN VAZGEÇİLMEZ UNSURLARIDIR”
Okunma Sayısı: 47522

AK Parti İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven “Avukatlar günü” nedeniyle bir mesaj yayınladı. Kendisinin de avukat olduğunu ifade eden Yurdunuseven “Avukatlar hukuk sistemimizin vazgeçilmez unsurlarıdır” dedi.
 
5 Nisan Avukatlar günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan AK Parti İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven, “Bireylerin hak ve özgürlüklerini kullanması yönünde avukatlarımıza çok büyük işler düşüyor. Avukatlarımız, huzurun, güvenin ve hukuk devletinin temel taşıdır. Toplumumuzun güvenli bir şekilde hayatlarını sürdürmelerinin temel şartlarından biri olan avukatlarımız, Türkiye’nin bir hukuk devleti olmasında, bireylerin hak ve özgürlüklerinin savunulmasında önemli bir görev üstlenmektedirler” dedi.
 
“Avukatlar insan haklarının teminatıdır”
 
“Avukatlarımız hukuk sistemimizin vazgeçilmez unsurlarındandır” diyen Yurdunuseven sözlerine şöyle devam etti: “Savunma sorumluluğuyla görevli olan meslektaşlarım kamu ve vatandaş ilişkilerinin çağdaş bir çizgide yürümesi açısından önemli bir görev yapmaktadırlar. Hukukun üstünlüğü ilkesini uygulayarak ve yaşayarak görev yapan avukatlarımız, savunmanın önemini tartışılamaz kılmaktadırlar. Hak ve adalet, insanların yaşam kadar önemsediği bir kavramdır. Bağımsız savunmanın temsilcisi olan avukatlar, yargının kurucu unsurları arasında önemli bir rol üstlenmektedirler. Avukatlar, hukuki tecrübelerini adalet hizmetine sunar ve kişilerin yaralanmasına tahsis ederler. Hukuk kuralları içerisinde bireyleri bilgilendirerek hakkaniyetin korunması ve kullanılmasında önemli bir görevi de icra eden avukatlar, adaleti savunarak hukuk kurallarını kendilerine ilke edinmiş, insan haklarının teminatıdır. Bu vesileyle bütün meslektaşlarımızın avukatlar gününü kutluyorum.”