“ŞEKERİ KONUŞAN CHP TÜM TARIM ÜRÜNLERİNE İPOTEK KOYDURMUŞTU”
“ŞEKERİ KONUŞAN CHP TÜM TARIM ÜRÜNLERİNE İPOTEK KOYDURMUŞTU”
Okunma Sayısı: 38340

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven haftalık değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada şeker fabrikalarının durumunu değerlendirdi. Yurdunuseven, “Kilosu 1 lira 75 kuruş olan şeker bu fabrikalar yüzünden 3.75’e satılıyor” dedi.
 
AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven haftalık değerlendirme toplantısında gündemi değerlendirdi. Toplantıda, Tanıtım ve Medya Başkanı M. Zahit Özer ile birlikte İl Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Seçkin’de katıldı.
 
Çoban ve Sel’e teşekkür
 
Toplantıda konuşan İl Başkanı Yurdunuseven bir hafta boyunca yapılan faaliyetler hakkında bilgilendirme yaptı. Yurdunuseven, “AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Recep Özel, AK Parti İl Başkanlığında ‘Seçim çalışmalarının değerlendirilmesi’ konulu bir toplantı düzenledi. Toplantıda 2019 seçimlerinde yapılacak çalışmalar ele alındı. AK Parti seçimin ertesi günü Tekrar seçim olacakmış gibi hazır ve bütün çalışmalarını buna göre planlayan bir partidir. Bu çalışmalarımızı da bir program kapsamında tertip ediyoruz. İstiklal Marşımızın kabulünün 97. yıl dönümü nedeniyle Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen programa katıldık. Bayrak için, ezan için, vatan için şehit olanlara Allah'tan rahmet diliyor Cenabı Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın diyorum. AK Parti İl Yürütme ve Yönetim Kurulu toplantıları, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel’in de katılımları ile gerçekleşti. Toplantıda Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel, AK Parti 6. Olağan İl Kongresinin ardından seçilen yeni Yönetim Kurulu üyelerine çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Bundan dolayı da kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.
 
“25 fabrika, 8 fabrikadan sadece yüzde 40 fazla üretiyor”
 
Şeker fabrikalarının özelleştirilme konusunda da açıklamalarda bulunan Yurdunuseven şöyle konuştu: “Ülkemizde 33 tane şeker fabrikası bulunuyor. Bunun 25’i devlet tarafından, 8’i de özelleştirilmiş ve özel sektör eliyle işletiliyor. Kamuya ait şeker fabrikalarının 14 tanesi 18 Nisan’da ihale yapılacak. Devletteki 25 fabrika yıllık 1 milyon 400 bin ton şeker üretiyor. Özelleştirilen 8 fabrika ise yıllık 1 milyon ton şeker üretiyor. Aslında bu tabloya bakıldığında üç katı bir rakam olan devletin elindeki fabrikalar sadece özel sektörden yüzde 40 fazla üretim yapıyor. Oysa üç katı üretim yapması lazım, çok hantal bir yapı.”
 
“Halka ucuz şeker yedirmeyi ve üretimi arttırmayı hedefliyoruz”
 
Aksaray’da Balküpü firmasının üretimini incelediğini aktaran Yurdunuseven, “Yaptığımız incelemeler neticesinde firmanın ürettiği şeker 1.45 kuruşa mal oluyor. Serbest piyasada 1.75 hatta 2 liraya kadar satılabilir. Kamu elindeki fabrikaların üretim maliyetleri 6 liraya kadar çıkıyor. O yüzden hantal yapı nedeniyle ucuza şeker alması gereken vatandaş zarar ediyor, sebebi de hantal yapı. Bu yüzden özelleştirmenin amacı hem halkımıza ucuz şeker yedirmek, hem de üretimi arttırmak” diye konuştu.
 
NBŞ kotası düşüyor
 
Fabrikaların özelleşmesinin ardından yapılacak uygulamaları da anlatan Yurdunuseven şöyle konuştu: “Bu fabrikalar beş yıl boyunca şeker pancarı alımını sürdürecekler. Afyonkarahisar'da yaklaşık 900 bin ton kota var. Bu kota beş yıl boyunca devam edecek. Beş yıldan sonra da bu çalışma devam edecek. Çünkü satın alınacak bu fabrika ciddi manada kâr edecek ve bu üreticilere yansıyacaktır. Beş bine yakın pancar üreticisi var. Mutlaka üretim devam edecek ve vatandaş da daha uygun bir fiyatla şeker alacak. Nişasta bazlı şekerin kotası konusunda muhalefetin sürekli bir açıklaması var. Başbakanımız açıklama yaparak nişasta bazlı şekerin kotasını düşüreceklerini söyledi. Fabrikalarda çalışan işçilerin hiçbir hakkı zayi olmayacak. İsteyen çalışmasına devam edecek. Zaten şartnamede de işçilerin devam edeceği yönünde bir madde var.”
 
Muhalefetin iddialarını yalanladı
 
“Şeker fabrikalar köreltilmiyor, verimleri arttırılıyor” diyen Yurdunuseven konuşmasında, “Şeker fabrikalarının kapatılacağı Amerikan şirketlerinin gelip burada nişasta bazlı şeker satışı yapacağına dair muhalefet sürekli aslı astarı olmayan iddialarda bulunuyor. Bununla birlikte devlet eliyle insanların sağlığı ile oynanacağını ileri sürüyorlar. Bu iddialar tamamen asılsız iddialardır. Çünkü Başbakanımız nişasta bazlı şekerin bu noktada kotasının düşürüleceğini, şeker fabrikalarının da daha verimli olacağını söyledi” ifadelerini kullandı.
 
“Şekeri konuşan muhalefet tüm tarım ürünlerine ipotek koydurmuştu”
 
Yurdunuseven konuşmasında, “Peki, bu iddialarda bulunan muhalefetin geçmişteki uygulamalarına baktığımız zaman karşımıza nasıl bir tablo çıkıyor biliyor musunuz? O tabloyu size özetleyeyim. Bugün Şeker fabrikaları üzerinden hükümeti eleştiren CHP, 1977 yılında Türkiye'nin tüm tarım ürünlerini 150 milyon dolar karşılığında Amerikan Wells Fargo bankasına ipotek vermiş! Yani bir şekilde Ülkeyi 150 milyon dolara satmışlar. Manevi yıkım olan bu karar halkın rızkını el aleme ipotek etmekti. Bugün; yok tarımı bitirdiler, yok şeker fabrikalarını kapatıyorlar, diye ahkâm kesip, algı operasyonu yapanlar... Dün; Türkiye'nin Tüm tarım ürünlerini, 150 milyon dolar kredi için, Amerikan Wells Fargo adlı Yahudi bankasına ipotek ediyorlardı” ifadelerine yer verdi...
 
“Bizim hedefimiz kaliteyi yükseltmektir”
 
Yurdunuseven, “Yıllarca bu halka ‘Türkiye kendi kendine yeten ülke’ diyerek aldatanlar ve bu ifade üzerinden hükümeti eleştirenlere dönemlerinde yaşanan bu gerçekleri yüzlerinde vurduğumuzda cevap veremiyorlar. Biz hiçbir yeri yabancılara ipotek ettirip peşkeş çekmedik, halkın ürününü ipotek ettirmedik, ettirmeyiz. Bizim hedefimiz kaliteyi yükseltmektir. Ülke 2002 yılından bu yana hem savunma sanayinde, hem de birçok konuda kendi kendine yeten bir ülkedir. CHP’nin ipotek ettirdiği ülkeden kendi kendine yeten ülkeye” dedi…
 
“CHP’nin ipotek ettirdiği ülkeden kendi kendine yeten ülkeye”
 
Türkiye’nin dünyada sözü geçen bir ülke olduğu vurgusunu yapan Yurdunuseven konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye bugün dünyada ekonomisi ile savunma sanayi ile sayılı bir ülkedir. CHP'nin ipotek ettirdiği ülkeden bugün kendi kendine yeten hatta daha fazlası olan bir ülke haline geldik. Bundan dolayı başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümetimize, başbakanımıza, milletvekillerimize, bakanlarımıza, emeği geçmiş herkese çok teşekkür ediyorum. Türkiye'nin bu seviyeye çıkmasında en alttaki sandık görevlisinden en tepedeki Cumhurbaşkanına kadar hepsinin büyük katkısı vardır. Allah razı olsun.”
 
Zeytindalı operasyonu
 
Zeytindalı operasyonu hakkında da konuşan Yurdunuseven, “Operasyonun 53. Gününde dün itibariyle Afrin kent merkezi kuşatılmış, müteakip harekat için kritik öneme sahip bölgeler ele geçirildi. Harekâtın başlangıcından itibaren 3393 terörist etkisiz hale getirilmiştir” dedi.
 
Seçim ittifakı
 
Başkan Yurdunuseven’in gündeminde seçim ittifakı da vardı. Seçim ittifakı teklifinin Meclis'ten geçtiğini söyleyen Yurdunuseven konuşmasında, “TBMM Genel Kurulu'ndaki müzakereleri dün akşam saatlerinde başlayan ve sabaha kadar devam eden seçim ittifakı teklifinin 26 maddesi üzerinde tek tek görüşme yapıldı. 26 madde Meclis'te kabul edildi.
Bugün sabah itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin ortak kabulleri ile seçim yasalarında bazı değişiklikler gerçekleştirildi. 26 maddelik bu değişiklikle öncelikle tarafların seçime ittifak halinde girebilmesinin önünü açtı. Bundan dolayı bu değişiklikler demokrasimizin yeni bir kazanımdır. Ben şimdiden tebrik ediyorum. Hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.
 
26 maddenin ayrıntıları hakkında bilgi verdi
 
26 maddelik düzenlemeye ilişkin de bilgi veren Yurdunuseven, “Düzenlemeyle; partiler seçimlere ittifak yaparak katılabilecek, başka bir siyasi partiyi destekleme kararı alabilecek. Yüzde 10’luk baraj korunacak. İttifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamının yüzde 10’u geçmesi halinde, bu siyasi partilerin her biri barajı geçmiş olacak. Milletvekili dağılımı ittifakın toplam oyu üzerinden yapılacak. İttifak yazan kısma ya da her iki tarafa Evet yazıldığında ise bu geçersiz sayılmayacak geçerli olacak fakat diğer partilerin oy oranında tekrar dağıtılacak ve her partinin kendi aldığı oy net ortaya çıkacak ittifakın kazandığı milletvekili sayısı da partileri paylaştırılacak” dedi. 
 
Yatalak hastalar için seyyar sandık kurulu oluşturulacak
 
Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler için seyyar sandık kurulunun oluşturulacağını ifade eden Yurdunuseven, “Yetkili seçim kurulları tarafından gönderildiği hususunda şüphe bulunmayan oy pusulalarının, sadece sandık kurulunun ihmaliyle mühürlenmemesi, bu oy pusulalarını geçersiz saymayacak. Aynı binada oturan seçmenler aile bütünlükleri korunarak başka sandıklarda oy kullanabilecek. Sandık Kurulu başkanları kamu görevlileri arasından belirlenecek. Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinde oy pusulaları aynı zarfa konulabilecek. Sandık çevresinde bir sorun yaşandığında Sandık Kurulu Başkanı ve üyeleri dışında seçmenler de bizzat başvuru yaparak kolluk gücü çağırabilecek. Sandıklar hakkında güvenlik gerekçesiyle birleştirilerek taşıma kararı verilebilecek. Mahalli idarelerde, muhtarlıklarda ve belediyelerde seçilme yaşı 18’e inecek. Yerel ve genel seçimlerdeki bu eşitsizlik de böylelikle ortadan kalkmış olacak” diyerek sözlerini noktaladı.
 
Toplantı basın mensuplarının soruları ile devam etti.