AK PARTİ SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR
AK PARTİ SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR
Okunma Sayısı: 41484

AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Recep Özel, AK Parti İl Başkanlığında ‘Seçim çalışmalarının değerlendirilmesi’ konulu bir toplantı düzenledi. Toplantıda 2019 seçimlerinde yapılacak çalışmalar ele alındı.
 
AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Recep Özel, AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığın da, ‘Seçim çalışmalarının değerlendirilmesi’ konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, AK Parti Genel Merkezinde görevli Seçim Uzmanı Uğur Sarıkaya, AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven’in yanı sıra, Kadın, Gençlik ve kolları ile ilçe başkanları, seçim kurulu üyeleri katıldı.
 
“Arşiv çalışmalarına önem veriyoruz”
 
Toplantıda konuşan AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, “Bugün burada 22, 24 ve 25.’nci dönem Isparta Milletvekilimiz aynı zamanda Seçim İşleri Bölgemiz Başkanı Sayın Recep Özel ile seçim konusunda bir toplantı yapacağız. Ben burada arşiv çalışmaları konusunda bilgi vermek istiyorum. 2002 yılından bugüne kadar partimizde emeği geçmiş kim varsa bilgilerini toplayacağız ve onlarla iletişim halinde olacağız” dedi.
 
“Seçim işlerinin telafisi olmuyor”
 
AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Recep Özel de yaptığı konuşmada, “Kongrelerin bazıları bitti, bazıları ise yapılacak. Bunlar çok önemli fakat siyasi parti olarak seçim sonucunu iyi alamıyorsak bu kongrelerin ve seçim boyu yapılan çalışmaların bir anlamı kalmıyor. Her şeyin bir telafisi var fakat seçim işlerinin kesinlikle bir telafisi yok. Mağlup olduğumuz zaman telafisi olmuyor. Özellikle önümüzdeki dönem Cumhurbaşkanlığı ve yerel yönetimler seçimlerinin hiçbir telafisi yok. 50+1 alamadığınız zaman bunun geri dönüşü yok. İl Seçim İşleri Başkanı Talha Hüseyin Akkaya yönetime yeni girmiş. İnşallah biz inanıyoruz ki yeni olduğu için çok daha fazla özen gösterecek. Bu yüzden arkadaşımıza çalışmalarda elbirliğiyle destek olabilirsek ne ala. Yanımızda Uğur Sarıkaya kardeşimiz var. Seçim uzmanı. Bizim Ege bölgesine bakıyor” ifadelerini kullandı.
 
“Afyonkarahisar tüm seçimlerde Türkiye ortalamasının üzerine çıktı”
 
“Geçmişteki seçimlerde Afyonkarahisar güzel bir ivme yakaladı” diyen Özel konuşmasında şunları söyledi: “Hemen hemen bütün seçimlerde Türkiye ortalamasının üzerinde bir rakam yakaladı. Referandumda yüzde 64.5 olarak oy aldık. Şimdi bir yıl sonra bu zamanlar yerel seçimleri yapacağız. Şimdi biz Genel Merkez olarak Ocak ayında yaptığımız çalışmada 30 Nisan 2019’a kadar hangi ay hangi hafta hangi gün ne çalışması yapacağız bunu bir takvime bağladık. Bunu inşallah 30 Aralık 2019'a kadar her hafta her ay ne yapmamız lazım diye bunu bir takvime bağladık. Seçim, bütün çalışmaların meyvesinin alındığı bir zamandır. Bu yüzden yapmış olduğumuz çalışmaların kıymetini bilelim. Eğer seçim işleri olarak bir zafiyet yaşarsak bütün koşuşturma boşa gidiyor. Almış olduğumuz vazifeyi iyi kavrayalım istiyoruz.”
 
“Partiler kurumsal kimliğini koruyacak”
 
Özel konuşmasında ”önümüzde çok vahamet arz eden bir seçim sürecine giriyoruz. Çıtayı yükselttik. Seçim kanununda değişiklikler yapılacak. Bunun için de yeni bir uyum paketi gelecek. Mevzuat ve yasa değişikliklerini öğrenmemiz ve sandık görevlilerine seçim esnasında öğretmek gerekiyor.
Paket önümüzdeki hafta Meclisten geçecek. Mevcutta bir seçmen, bir seçimde 3 ayrı zarf, 3 ayrı oy pusulası, 3 ayrı sandığa gidip oy kullanıyordu. Şimdi seçmen yeni çıkacak yasa ile birlikte tek bir zarfla bütün oyunu kullanacak. Belediye başkanı, belediye meclis üyesi, İl Genel Meclis Üyesi ve muhtarlık oy pusulalarının hepsi aynı zarfa konulacak. Geçmişte muhtarlardan dolayı oy pusulaları farklı zarflara girdiği için Türkiye'de 750.000 oy pusulası geçersiz sayılmıştır. Bu sefer böyle bir sorunla karşılaşmayacağız. Seçim pusulasında partiler kurumsal kimliğini koruyacak. Oylarının belli olmasını sağlayacak şekilde çalışmalar da devam ediyor. Yerel seçimler tek zarf tek sandık üzerinden yapılacak” ifadelerine yer verdi.
 
Toplantı, konuşmaların ardından seçimlerde yaşanan uygulama aksaklıklarının tespiti ve çözüm önerileri üzerine soru cevap şeklinde devam etti.