“28 ŞUBAT DARBESİ 15 TEMMUZ’U KÖRÜKLEDİ”
“28 ŞUBAT DARBESİ 15 TEMMUZ’U KÖRÜKLEDİ”
Okunma Sayısı: 34914

AK Parti İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven 28 Şubat darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak “Bu gün ortaya çıkan manzara, Türkiye’nin 21 yıl önce önünü kesmiş,  19 yıl sonra da yaşanacak 15 Temmuz darbesinin de temelini hazırlamıştır. 28 Şubat iki ayrı darbedir” dedi. 
 
28 Şubat 1997 yılında seçilmiş hükümete yapılan darbenin 21. yıl dönümünde bir basın açıklaması yayınlayan AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, “Türkiye siyasi tarihinde kara bir leke olan 28 Şubat, Refahyol Hükümeti’nin, 28 Şubat 1997 tarihinde Milli Güvenlik Kurulu toplantısında alınan kararlar sonrası yıkılmasını ve devletin, askerî bürokrasinin başını çektiği güçler tarafından yeniden şekillendirilmesini ifade etmektedir. Yani bir nevi silahlı yetki gaspıdır. Gerekçe ise her zaman aynı. ‘İrtica ile mücadele’ 28 Şubat’ın meşruiyetini oluşturuyordu. Ancak irtica tanımının bir karşılığı hiçbir zaman olmadı ve her daim belirsizliğini korudu. Sözde irtica ile mücadele eden cuntacılar sadece mütedeyyin kesimler için değil, tüm Türkiye için demokrasi kaybına neden oldu” dedi.
 
“15 Temmuz darbesinin temelleri 28 Şubat’ta hazırlandı”
 
Yurdunuseven açıklamasında, “Bugün baktığımızda 28 Şubat’ın aslında büyük bir resmin bir parçası olduğunu net bir şekilde görüyoruz. Bu dönemde kapatılan İmam Hatipler ve Kuran kursları, mütedeyyin kesimi, dönemin maşa paşalarına ‘emrinizdeyim’ diyen FETÖ’nün ne hikmetse dokunulmayan okullarına, dershanelerine gitmelerine zorlamıştır. Mütedeyyin kesimin bu zorunluluğu, uzunca bir süredir planlanan darbenin başlangıcı olmuştur.  Bu gün ortaya çıkan manzara, Türkiye’nin 21 yıl önce önünü kesmiş,  19 yıl sonra da yaşanacak 15 Temmuz darbesinin de temelini hazırlamıştır. Yani 28 Şubat iki ayrı darbedir” ifadelerine yer verdi.  
 
“Bin yıl sürecek diyenler tarihin çöplüğünde yerini aldı”
 
Yurdunuseven mesajında, “Ülkemizi 50 sene geriye götürenler, yabancı devletler için bir neslin geleceği ile oynayanlar, kendi milletinin üzerine tankları yürütüp balans ayarı vermeye kalkanlar, başörtüsü takan kızlarımızla sırf Müslüman oldukları için zulmeden ve 1000 yıl sürecek diyenler şimdiden tarihin çöplüğündeki yerlerini aldılar. Bu millet askerini peygamber ocağı diye sever. Bundan istifadeyle, bunlar üzerinden Türkiye'ye ve Türk milletine tahakküm kuranlar bu yarı aydın, öğretilmiş çaresizliğin dışında çare üretemeyen ve kendilerini milletin üzerinde gören bu generaller artık yok hükmündedir.  Unutulmamalıdır ki 28 Şubat sonrası illerde resmi dairelerde başörtüsü tespiti için mesai başlar, bahçede sandalyede oturan Valiler görürdük. Tutanakla içeri girmesi engellenen ve işlerine son verilen başörtülü kardeşlerimiz oldu. Batı çalışma grubu, İstanbul Üniversitesindeki ikna odaları artık hiç de iyi bir ifade ile anılmayacaktır” dedi.
 
“En çok darbe girişimi Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a olmuştur”
 
En fazla darbe girişimi ile karşı karşıya kalan ve her defasında da dik duran siyasi liderin Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade eden Yurdunuseven, “28 Şubat’ın ardından 2002 yılında siyasi yasak, 2003 yılında hazırlanan ve daha sonra gün yüzüne çıkan darbe planları, 2007 yılında E-muhtıra ve 367 zorlaması, 2008 yılında AK Parti’yi kapatma davası, 2011 yılında komuta kademesinde yaşanan istifalar, 2012 yılında MİT kumpası, 2013 yılında Gezi kalkışması, yine 2013 yılında 17-25 Aralık operasyonları ve son olarak 15 Temmuz darbe girişimi… Şehitlerimiz ve gazilerimizin olduğu o gece tarihe kara bir leke olarak düştü. Bir dönem, ‘on yıl sonra tek başına iktidara gelme ihtimali var’ diye engellenmek istenen AK Parti hareketi, sadece beş yıl sonra ezici bir çoğunlukla iktidara geldi. Bin yıl sürecek diyenlere hesap soruyoruz ve sormaya da devam edeceğiz.  Bugün darbecilerin cezaevinde olması kimseyi aldatmasın; darbelere karşı verilen mücadelede bir adım geri çekildiğimiz anda, onların ileri doğru on adım atacaklarına; onları ait oldukları yerden kurtarmak isteyenlerin hızla harekete geçeceğinden emin olalım” diyerek sözlerini noktaladı.