YURDUNUSEVEN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ
YURDUNUSEVEN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ
Okunma Sayısı: 32600


 
AK Parti İl Başkanlığı 6. Olağan Genel Kurulu Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla gerçekleşti. İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven güven tazeledi.
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımları ile Atatürk Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen kongrede mevcut İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven tek aday olarak çıktı.
 
“2019 yılında İstikbalimizi güçlendirecek bir seçim yapacağız”
 
Demokrasi şöleni havasında gerçekleştirilen kongre öncesi İl Başkanı Yurdunuseven bir konuşma yaptı. Yurdunuseven, “Sevgili hemşerilerim, sevgili hanımefendiler ve genç kardeşlerim, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.Öncelikle Anadolu’yu yuva yaptığımız 1071 yılından bu yana bu cennet vatan için şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazilerimize ise acil şifalar diliyor, Afrin’de yedi düvele karşı mücadele veren gözümüzün nuru Mehmetçiklerimize de Allah’tan muzafferiyetler diliyorum. Partimizin 6. Olağan İl Kongresine hoş geldiniz. İlimiz bugün tarihi günlerinden birini daha yaşıyor. Bu gün Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ilimizde misafir etmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Demokrasimizin olmazsa olmazı olan 6. olağan kongremizi gerçekleştiriyoruz. Kongremizle birlikte önümüzdeki yıl, 2019 yılında İstikbalimizi güçlendirecek ve aydınlatacak bir seçim yapacağız” dedi.
 
“AK Parti siyaset meydanına ilimizdeki ilk toplantısı ile çıktı”
 
“AK Parti’nin 2001 yılında ilimizdeki ilk toplantısıyla siyaset meydanına çıktığı günden bu güne 17 yıl geçti” diyen Yurdunuseven sözlerine şöyle devam etti: “Türk Siyasetine damga vuran AK Parti ilimize o günden bu güne önemli yatırımlar kazandırdı. Şehrimiz son 16 yılda 18 milyar liranın üzerinde bir yatırım kazanmıştır.
En büyük yatırım da Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilmiştir. Ben bu vesileyle Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na, milletvekillerimize, şehrimiz, partimiz adına şükranlarımı sunuyorum.”
 
“İşsizliğin en az olduğu 5 ilden biri de ilimiz”
 
Türkiye İstatistik Kurumuna göre Afyonkarahisar’ın Türkiye işsizlik ortalamasında işsizliğin en az olduğu 5 ilden biri olduğunu anlatan Yurdunuseven, “Bundaki etken ise hükümetimizin teşvikleri ile yapılan turizm yatırımlarıdır.Afyonkarahisar özellikle son yıllarda almış olduğu büyük yatırımlarla Ege Bölgesinin parlayan yıldızı haline gelmiştir.Sulama ve ormancılık, ziraat ve hayvancılık, ulaşım, eğitim, sağlık, termal, turizm, sanayi, altyapı başta olmak üzere pek çok alanda büyük gelişim sağlamıştır.Özellikle son yıllarda sağlanan yatırım ve teşviklerden en fazla yararlanan illerden biri Afyonkarahisar olmuştur. Bolvadin, Dinar, Emirdağ, İscehisar,Sandıklı ve Şuhut Organize Sanayi Bölgelerinde 9.300 kişiye istihdam imkânı sağlanmaktadır.KOBİ ve girişimcilere büyük destekler sağlanmaktadır” dedi.
 
“Son 15 yılda sigortalı çalışan sayısı %91 artmıştır”
 
Yurdunuseven konuşmasında, “Afyonkarahisar bulunduğu coğrafi konumu ve sahip olduğu genç ve çalışkan nüfusu ile her geçen gün daha da büyümekte ve kalkınmaktadır. Gelişen ve kalkınan Afyonkarahisar'da iş yeri sayısı %44 artarak 13.033'e yükselmiştir.Son 15 yılda sigortalı çalışan sayısı %91 artmıştır. İl nüfusunun %25'i olan 175.811 kişi sigortalıdır. İl nüfusunun %15'i olan 112.766 kişi emeklidir.Hükümetimiz döneminde pek çok ilki yaşayan Afyonkarahisar, son 15 yılda muazzam bir gelişim göstererek pek çok sektörde lider konuma gelmiştir.Gıda üretim sektöründe, et, süt, yumurta gibi ürünlerin üretiminde Afyonkarahisar lider şehir olmuştur. Ülkemizde kırmızı et üretiminin büyük bölümü Afyonkarahisar'dan karşılanmaktadır. Yumurta üretiminde de lider şehir Afyonkarahisar olmuş ve ülkemizde yumurta borsası ilimizden belirlenmektedir.Afyonkarahisar; ülkemizde marka haline gelmiş pek çok lezzete ev sahipliği yapmaktadır. Haşhaş, patates, sucuk, lokum, kaymak kiraz gibi pek çok lezzetin üretiminde Afyonkarahisar marka şehir olmuştur. Afyonkarahisar'ın meşhur kirazı şimdi sınırları aşarak Çin'e ihraç edilmeye başlamıştır. Teknolojik seralarda üretilen domateslerin büyük bölümü yurt dışına gönderilmekte olup yılda takriben 17.000 ton teknolojik sera ürünü domates üretilmektedir” ifadelerine yer verdi.
 
“Termalin başkenti”
 
Afyonkarahisar’ın şifalı kaplıcaları ile termal turizmin başkenti olduğunu söyleyen Yurdunuseven sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye'deki toplam termal yatak kapasitesinin %33'ü Afyonkarahisar'dadır. İlimizde 10 adet 5 yıldızlı otel bulunmakta olup, 25.000 yatak kapasitesi vardır. Yatırımların devam ettiği tesislerle, otellerdeki yatak kapasitesi takriben 30.000'e ulaşılacaktır. Son yıllarda termal ile birlikte kongre turizminde de önemli bir seviyeye gelinmiştir. Ülkemizdeki pek çok alanda önemli kongre çalıştay ve toplantılar Afyonkarahisar'da geçekleştirilmektedir.”
 
“İlimiz 18 milyar liralık bir yatırım kazandı”
 
Yurdunuseven, “Afyonkarahisar'a AK Parti’nin iktidara geldiği günden bu güne milyarlarca lira yatırım kazanmıştır. Şehrimize yapılan bazı kamu yatırımlarından söz etmek istiyorum. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2 milyar 510 milyon TL., Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı 3 milyar 770 milyon TL., TOKİ bir milyar 184 milyon TL.İller Bankası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB, KÖYDES, Kalkınma Ajansı Üniversite, Emniyet (Güvenlik) Yatırımı, İl Özel İdaresi, Sosyal Güvenlik olmak üzere ilimiz toplam 18 milyar liralık bir yatırım kazanmıştır” diye konuştu.
 
“Şehrimizin geleceği de ihya oldu”
 
Afyonkarahisar'ın sadece bugününü değil geleceğini de düşünerek yapılan yatırımlarınşehri ihya ettiğini anlatan Yurdunuseven konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şehrimize son 15 yılda orman ve su isleri bakanlığı tarafından rekor bir yatırım yapılmıştır. 2 Milyar 510 Milyon TL’lik yatırımlar arasında: Afyonkarahisar'a yılda 34 milyon m3 içmesuyu sağladık ve Afyonkarahisar şehir merkezi ve ilçelerimizin içmesuyu problemi kökünden çözüldü, 38 baraj ve 21 gölet inşa edildi,  527 bin 720 dekar arazi sulamaya açıldı ve çiftçilerimize yıllık 580 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı, 213 dere ıslahı tamamlandı, 104 milyon fidan toprakla buluştu, 11 bal ormanı ve 5 şehir ormanı tesis edildi, Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açıldı, Milli Park ve Tabiat Parklarımız ile vatandaşlarımız tabiatla buluştu, 1 meteoroloji radarı kuruldu, 42 Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, 1 Havaalanı Meteoroloji Gözlem İstasyonu, 1 Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi kuruldu.”
 
“Afyonkarahisar her seçimde Türkiye ortalamasının üzerine çıktı”
 
Yurdunuseven konuşmasında, Afyonkarahisar’ın her seçim Türkiye ortalamasının üzerinde bir oy ile AK Parti’ye destek vererek kendilerini mahcup etmediğini ifade etti. Yurdunuseveni “AK Parti Türkiye genelinde 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 49,48 alırken ilimizde ise AK Parti yüzde 63,2 oy almıştır. Yine 16 Nisan referandumunda Türkiye genelinde yüzde 51,4 evet çıkarken ilimizde ise yüzde 64.6 evet çıkmış ve her seçim olduğu gibi şehrimiz hükümetimize Türkiye ortalamasının üzerinde bir destek vermiştir. Bizler, köklü devlet geleneğimizin üzerine bina edildiği 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' ilkesini siyasetinin merkezi olarak görüyor, bu temel amaç ve hedefler doğrultusunda, 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul ediyoruz. Ben bu vesileyle tüm gönüldaşlarımıza teşekkür ediyor, Allah yar ve yardımcımız olsun diyorum” dedi.
 
“Cumhurbaşkanına mermer tablo hediye etti”
 
Yurdunuseven daha sonra Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Afyonkarahisar mermerinden yapılmış bir hediye takdim etti.
403 delege oy kullandı
 
Kongrenin ardından tek liste ile gidilen seçimin ardından yapılan oy sayımında 654 delegeden 403 delegenin oy kullandığı belirtildi. 391 oy geçerli sayılırken, 12 zarf da boş çıktı.
 
“Yeni yönetime hayırlı olsun”
 
Kongrenin ardından bir açıklama yapan İl Başkanı Yurdunuseven, “Kongremiz şehrimize hayırlı uğurlu olsun. Bundan sonra üzerimize daha büyük işler düşüyor. 2019 için daha yoğun bir tempo daha yoğun çalışma bizleri bekliyor. Önümüzde iki seçim var.  İnşallah Allah utandırmaz diyor ve bismillah diyerek görevimize devam ediyoruz. Bizdeki bayrak yarışı diğerlerinden çok farklıdır. Yarış yaparken bayrağa teslim edenler bir kenara çekilip oturmaz, yine bu yarışı sürdürür. Yeni yönetimde görev alan kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun. Allah utandırmasın. Bugüne kadar bizimle aynı yolda yürüyen önceki yönetimde yer alan kardeşlerimize de çok teşekkür ediyor haklarını helal etmelerini istiyorum. Bugüne kadar il başkanlığından sandık kurulu başkanlığına kadar her kademe çalışan üyelerimize, kadın ve gençlik kollarımıza, ilçe başkanlarıma, belediye başkanlarımıza, il genel meclisi üyelerine teşekkür eder, ebediyete intikal edenlere Allah c.c. den rahmet dilerim.
Hepinizi Allah'a emanet ediyorum, Allah yar ve yardımcımız olsun.” dedi.
 
AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven Başkanlığındaki il yönetimi şu isimlerden oluşuyor:
 
Asıl liste:
 
Abdullah Akar, Ahmet Kışpınar, Ahmet Seçkin, Alper Koman, Atike Selman, Bahattin Savrukoğlu, Davut Yılmaz, Eren Açıkgözoğlu, Eren Alan, Fatih Mehmet Okyar, Fatma Erdoğan, Fatma Gamze Kılıç, Halil İbrahim Sevim, Hüseyin Ceylan Uluçay, Hüseyin Sezen, İbrahim Eroğlu, Kenan Şahin, Merve Tuğba Ablak, Muhammet Zahit Özer, Mustafa Kocaşaban, Nebahattin Demirel, Nurettin Birliktir, Rabiye Heptaş, Selim Arıcı, Semai Kaya, Serap Akça, Seyhan Kılınçaslan, Şükrü Tunçbilek, Talha Hüseyin Akkaya.
 
Yedek liste:
 
Recep Saygı, Abdil Tıkır, Hulusi Ceylan, Ali Akcasu, Mehmet Albayrak, Cemal Çakır, Ahmet Çetinkaya, Mehmet Ali Tekik, Muharrem Çelikbaş, Hüseyin Zümrütpınar, Şenay Karaçil, Mustafa Gerçekçi, Seydi Yalçınkaya, Mehmet Emin Sanduvaç, Yunus Emre Korkmaz
 
İl Disiplin Kurulu
 
Asil üyeler
 
Ahmet Yeşilırmak, Erdal Karaman, Halil İbrahim Matyar, İsmail Erhan Tokman,
Mehmet Emin Yıldırım
 
Yedek üyeler
 
Meriç Kadir Tarkan, Şerafettin Güleç, Haşan Uğur, Osman Tunç, Mustafa Çetin
 
Demokrasi hakem kurulu
 
Asıl üyeler
 
Bekir Yeşilay, Fatma Akbaba, Mustafa Ergün
 
Yedek üyeler
 
Naci Mermer, Rüştü kiriş
 
Büyük Kongre Delegeleri
 
İbrahim Yurdunuseven, Ferda Ertürk, Dilek Hanım Çengel, Burhanettin Çoban, Ahmet Koca, Bülent Eser, Ahmet Mahmut Saylık, İdris Er, Ömer Dayı, Ünal Karadağ, Serkan Koyuncu, Gültekin Özdemir
 
Yedek üyeler
 
İbrahim Türkkan, Halim Sağ, Murat Dikmen, Mustafa Genç, Cengiz Ceylan, Turgay Erdoğdu