YURDUNUSEVEN ŞEKER PAKETLEME TESİSİNİN AÇILIŞINA KATILDI
YURDUNUSEVEN ŞEKER PAKETLEME TESİSİNİN AÇILIŞINA KATILDI
Okunma Sayısı: 32214

AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, Afyon Şeker Fabrikası'nda hizmete giren şeker paketleme tesisinin açılış törenine katıldı.
 
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya, Hatice Özkal, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Şeker Fabrikası Müdürü Abdullah Necli, Şeker-İş Sendikası Afyonkarahisar Şube Başkanı Murat Karamoçu ve gazetecilerin katıldığı törende yapılacak yatırımla 24 kişiye istihdam sağlanacak.
 
100 milyon liralık yatırım olacak
 
Türkiye'de ilk defa kurulacak tesis 100 milyon TL'lik bir yatırım olacak. Şeker pancarının yan ürünü olan melası diye adlandırılan üründen şeker elde edilecek. Şekerlerin üzerine de ilimizde üretiminin yapıldığına dair “Afyon şekeri” yazacak.
 
En verimli ürün pancar
 
Programda konuşan AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, “Türk Şekerinin ürettiği Şeker Fabrikaları’mızın son derece kaliteli, verimli, doğal ve bizim gibi tatlı yemeği seven bir millet içinde önemlidir. Çiftçimiz açısından da ciddi gelir getirici bir üründür. Bir dekar başına hesap ettiğinizde en katlı ürün bugün itibariyle bizim bölgemizde pancardır. Tabi kiraz hariç” dedi.
 
İlk fabrika
 
Özkaya konuşmasında, “Geçen yıl Afyon Şeker Fabrikasında 13 milyon TL'Iik yatırım yapıldı. Afyon Şeker Fabrikası Türk Mühendisinin yapmış olduğu ve Türkiye'de Türk Şekerinin 1 kilogram,2 kilogram, 5 kilogram ve 1 tonluk paketler halinde üretimin geçtiği ilk fabrikadır” ifadelerine yer verdi.
 
Bu çok ciddi bir yatırım
 
Milletvekili Özkal da konuşmasında, "Artık bugün melasıdan şeker üretmek çok önemli bir aşamadır. Atıklanmızı değerlendirmek tüm Türkiye'de ürettiğimiz ürünlerde atıkların değerlendirilmesi hem teknoloji anlamında hem kültür anlamında çok önemli düzeyi ifade ediyor. Bunun başka örnekleri de atık sudan aldığımız kirden elektrik üretir hale geldik. Bu çok ciddi bir yatırım ve teknoloji ile mümkün oluyor" ifadelerine yer verdi.
 
Yan ürünün yüzde 50’si şekerdir
 
Altunkalem de “Şeker pancarından elde edilen ‘melası’dan şeker elde edilmesi için 100 milyon TL’ye kurulacak ikinci bir tesis ile ilgilide açıklamalarda bulunan Altunkalem, “bu tesis ayrı ve büyük bir tesis. Bu konuda Milletvekilimiz Ali Özkaya ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile emeğe geçenlere teşekkür ediyorum. Bu tesis Türkiye’de ilk defa kurulacak 100 milyon TL’lik bir yatırım. Bu tesisi ilk defa Afyon Şeker Fabrikası’na yapacağız. Bu bizim yan ürünümüz olarak adlandırdığımız melasının içerisinde, bu ürünün yüzde 50’si şekerdir” dedi.
 
Konuşmaların ardından tesisin kurdelesi kesilerek hizmete açıldı.