İL BAŞKANI İBRAHİM YURDUNUSEVEN’İN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
İL BAŞKANI İBRAHİM YURDUNUSEVEN’İN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
Okunma Sayısı: 42632

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, muhtarlık müessesesinin bölgesinde halkın devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynadığını ve aynı zamanda çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel unsurlarından birisi olan yönetime katılımcılığı kolaylaştırdığını belirtti.

Yurdunuseven, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı. Yurdunuseven yayımladığı mesajında muhtarlık müessesesinin devletin en küçük ve her noktadaki parçası olan bir kurum olduğunu kaydetti. Mesajında AK Parti’nin kurulduğu andan itibaren demokrasinin işletilmesine önem atfeden siyasi bir hareket olduğunu ifade eden Yurdunuseven, AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirli aralıklarla muhtarlarla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapmış olduğu toplantıların bu durumun en somut göstergesi olduğunu belirtti. AK Parti iktidarlarında yapılan yasal düzenlemeler ile muhtarların ödeneklerine ilişkin müspet adımlar atıldığını hatırlatan Yurdunuseven, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Muhtar köy ya da mahallelerde yerel yönetim idaresinin başıdır. Muhtarlar seçimle işbaşına gelen halkımızın temsilcileridir. Toplumun sosyal ve idari ihtiyaçlarını karşılayan muhtarlık müessesesi, çok yönlü bir kurumdur. Muhtarlarımızın, kendi sorumluluklarının yanı sıra sosyal açıdan da sahip oldukları önemli görevleri vardır. Muhtarlarımız, sorumluluk bölgelerindeki maddi durumdan yoksun insanların ihtiyaçlarının karşılanmasında da etkin rol oynamaktadır. Muhtarlarımız, aziz milletimizin birinci derecede temsilcileridir. Muhtarlarımıza verilen önemin göstergesi olarak yine muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi için 19 Ekim Muhtarlar Günü olarak ilan edilmiştir. Bütün muhtarlarımızın, 19 Ekim Muhtarlar Günü'nü kutluyor, kendilerine sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum.”