İL BAŞKANI İBRAHİM YURDUNUSEVEN'İN 23 NİSAN MESAJI
İL BAŞKANI İBRAHİM YURDUNUSEVEN'İN 23 NİSAN MESAJI
Okunma Sayısı: 21383

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, 23 Nisan’ın egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunun ilk tohumlarının atıldığı gün olduğunu belirtti.

Yurdunuseven, TBMM’nin kuruluşunun 97. yıldönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı yazılı mesajında Milli Mücadeleye önderlik eden bir ruh ile 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin kurulduğu andan bugüne kadar geçen 97 yıllık süre içerisinde devletin, Cumhuriyetin ve demokrasinin en büyük teminatı olduğunu kaydetti. TBMM’nin açılışının İstiklal Mücadelesinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu kaydeden Yurdunuseven, 97 yıl önce Türk milletinin egemenliğin kayıtsız şartsız kendisinde olduğu yeni bir devletin ilk adımını attığını ifade etti.

Yurdunuseven, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“97 yıl önce bugün milletimizin istiklalini ve istikbalini yine kendi azim ve kararlılığıyla teminat altına alacağını dünyaya haykırdığı kutlu bir gündür. Meclis’in açılması Milli Mücadelenin en önemli safhalarından biridir. TBMM’nin açılışıyla birlikte ‘ya istiklal ya ölüm’ çağrıları Anadolu’nun her köşesinde yankı bulmuş; kadın, çocuk, genç, yaşlı topyekün bu millet, İnönü’de, Sakarya’da, Polatlı’da, Afyonkarahisar’da ve Dumlupınar’da büyük zaferler kazanarak bize bu mübarek vatanı, ardından da cumhuriyetimizi ve demokrasimizi armağan etmişlerdir. TBMM’nin açılışı ile birlikte 97 yıl önce oynanmak istenen emperyalist oyun bozulmuş ve bu oyunu bozan kadro ve büyük milletimiz her türlü yokluğa ve yoksulluğa karşı göğüs gererek son haçlı seferine dur demiştir. 23 Nisan 1920 tarihinden 29 Ekim 1923 tarihine giden ve nice muazzam mücadelelerinin verildiği bir süreçte, makul ve sorumlu bir egemenlik anlayışı amaçlanmış, planlanan ve yapılan her faaliyetin mutlak anlamda meşru bir temele dayanması böylelikle sağlanmıştır. Bu çok özel günün çocuklarımıza bayram olarak hediye edilmesi ise, millet ve devlet hayatının süreklilik içermesine yönelik idealist bir bakışın her daim var olduğunu göstermiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Birinci Meclisimizin kahraman üyelerini ve milli mücadelede emeği geçmiş olan herkesi en derin saygı ve rahmetle anıyorum. Bugüne anlam katan geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın ve tüm milletimizin bayramlarını en içten duygularla kutluyor, sevgilerimi sunuyorum.”