ÖZKAYA, “TÜRKİYE’NİN REJİMİ DEMOKRATİK BİR CUMHURİYETTİR”
ÖZKAYA, “TÜRKİYE’NİN REJİMİ DEMOKRATİK BİR CUMHURİYETTİR”
Okunma Sayısı: 25537

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven, Milletvekili Av. Ali Özkaya ile birlikte Bayat İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen İlçe Danışma Meclis toplantısına katıldı. Toplantı da konuşan Özkaya, “Cumhuriyet, milletimizin en kıymetli kazanımıdır ve Türkiye’nin rejimi demokratik bir cumhuriyettir” dedi.
 
Bayat İlçe Özel İdare binası toplantı salonunda gerçekleşen İlçe Danışma Meclis toplantısının Divan Başkanlığını İl Başkan Yardımcısı Ahmet Yeşilırmak yaptı. Danışma Meclisinin açılış konuşmasını Bayat ilçe Başkanı Ahmet Hilmi Özbakan yaptı. Türkiye’nin pek çok sancılı dönemden geçtiğini anlatan Özbakan, “15 Temmuzda mağlup edemeyenlerin 16 Nisan halk oylamasından önce bu emellerini yeniden gerçekleştirmek için yaptıkları alçakça çalışmalar hepimizin malumudur. Ancak şu bilinmelidir ki karanlığın en koyu olduğu an aydınlığın en yakın olduğu andır ve her doğum büyük sancılarla başlar.  Milletimiz tarih boyunca pek çok defa sancılı dönemler yaşamış ama her defasında bunun üstesinden gelmeyi başarmıştır. Her sancılı dönemde bir yiğit çıkarak bu vatanı kurtarmıştır. Bu milletin içinden hiçbir zaman Alparslanlar ne Fatihler ne Yavuzlar ne Abdülhamit Hanlar nede Recep Tayyip Erdoğanlar eksik olmayacaktır. Azız milletimiz 15 Temmuzda tarihinin en büyük mücadelelerinden birini vermiştir. Allah’ın izni ile 16 Nisan da bu azız milletimizin de Bayat halkımızın da üzerine düşen görevi yerine getireceğinden hiç şüphemiz yoktur. Bu vesile ile 16 Nisan Pazar günü yapılacak olan Anayasa değişikliği halk oylamasının ülkemize, ilimize ve Bayat ilçemize müreffeh yarınlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
 
BAŞKAN ÜÇER, ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİLER VERDİ
İlçe Danışma Meclis toplantısında konuşan Bayat Belediye Başkanı Kadir Üçer, ilçeye yapılan ve yapılması planlan yatırımlar hakkında bilgiler verdi. Başkan Üçer konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Göreve geldiğim günden bugüne kadar yapmış olduğum ve ihalesi yapılan yapılma aşamasında olan ve proje aşaması devam eden yatırımlar hakkında bilgi vermek istiyorum. Öncelikle Ana hatlar, cami ve okul yolu bölgelerinde 10000 m² parke taşı yapımı. 2 adet yapay 1 adet doğal taş olmak üzere muhtelif yerlere 3 adet şelale yapımı. Bayat Çukurkuyu Han yolu 2 km su hattı yenilemesi ve asfalt kaplama yapılması. Afyonkarahisar OEDAŞ tarafından Büyük mahalle elektrik hattı değişimi ve trafo yapılması. İtfaiye garajı yapımı, araç yıkama, yağlama makine alımı ve 1 adet jeneratör alımı. 1 Adet cami avlusuna park yapımı, 1 adet Cumhuriyet mahallesine park yapımı. Okul bahçeleri ve parklara 12 adet çocuk oyun grubu yapımı. 1 Adet kepçe alımı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından çöp arabası aldık. İlçe halkımıza hizmet etmeye devam ediyoruz.”
 
TIKANAN SİSTEM İŞLER HALE GELECEK
16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa değişikliği halk oylaması ile ilgili teşkilat mensuplarına bilgiler veren İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven, Türkiye’de tıkanan ve işlemez hale gelen sistemin anayasa değişikliği ile işler bir hale geleceğini vurguladı. Bunun bir parti meselesi olmadığına dikkat çeken Yurdunuseven, Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren önemli bir adım olduğunu ifade etti. Yurdunuseven, “Türkiye’nin siyasi gelişim dinamiği bizi bugünler getirdi. Aslında 2007 referandumu sonrası halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanlığı ile zaten Cumhurbaşkanlığı sistemi gelmiştir. Bundan sonra yapılan Cumhurbaşkanlığı sistemi nasıl daha iyi hale getirilebilir, bunun tartışmasıdır. Türkiye’de halkın demokrasi mücadelesinde bu noktaya gelindi. 1982 Anayasası yarı başkanlık sistemine evrimlenmiş kendine özgü bir sistem getirdi. Bu durum zaman içinde çatışmalara neden oldu. Bugüne kadar sistem dışı unsurlar sisteme müdahale etmiştir. Şimdi yeniden halkımıza müracaat edeceğiz. Halkımızın iradesine güveniyoruz” dedi.
 
HEP BİRLİKTE 15 TEMMUZ DARBE DÖNEMİNİ YAŞADIK
Bayat İlçe Başkanlığının düzenlediği İlçe Danışma Meclis toplantısında teşkilat mensuplarına Anayasa değişikliği halk oylamasını anlatan Milletvekili Av. Ali Özkaya, milletin her zaman en doğru kararı vereceğine sonuna kadar inandığını da dile getirdi. Özkaya şöyle konuştu; “Şimdi bize anayasayı neden değiştiriyorsunuz? Zamanı mıydı? diyorlar. Biz de tam zamanı olduğunu aziz milletimize anlatmaya devam ediyoruz. Anayasayı değiştirmek için 330 milletvekili olması şarttı. Önceden uzlaşma komisyonu kurulmuş ve 60 maddede anlaşılmıştı. Ancak CHP bu konuda su koy vermişti. İleriki zamanda ise 7 Haziran ve 15 Temmuz dönemini yaşadık. MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli bizim önerdiğimiz yeni anayasayı görmek istedi ve süreç başladı. 2 Parti teklifi meclise getirdi. Gerekli önerileri yaptık. Ben kendi adıma düşüncelerimi 10 sayfa yazarak sundum. Şimdi bu sistemi neden istiyoruz? Herkesin merakla beklediği konu bu. İşin özü Cumhuriyettir. 1923 yılında Cumhuriyeti ilan ettik. Cumhuriyet milletin kendini yönetecekleri kişileri kendisinin seçtiği bir yönetim şeklidir. 1923’ten 1950’ye kadar tek parti olarak seçim yapılıyordu. CHP 1950’ye kadar bu toplumun temel değerlerine karşı bir savaş açtı. Türkçe ezan okutuldu. Sonra 1948 de imam Hatip okullarını açtılar. Sonra seçimle Menderes geldi ve memlekete çok hizmetleri oldu. 10 yıl boyunca ülkemiz kalkındı. Ancak CHP zihniyeti Menderes’i darbe ile devirdi. Bundan sonra oturdular kendilerine göre yeni bir anayasa yaptılar. Bu anayasa ile kendi iktidarlarını sağlamlaştırmak istediler. Bunun dışında devletin diğer kurumlarını da aldılar. 80’de yeniden bir darbe oldu. 82 anayasası yapıldı. Bu sefer Cumhurbaşkanı tam yetkili ancak sıfır sorumluluk haline dönüştürüldü. Sadece vatana ihanet suçundan yargılanabiliyordu. Biz şu an bu olumsuz şartlarda olan anayasayı değiştiriyoruz.”
 
CUMHURİYET, MİLLETİMİZİN EN KIYMETLİ KAZANIMIDIR
Milletvekili Ali Özkaya yeni anayasa değişikliği hakkında ise bazı bilgiler vererek şunları kaydetti; “Cumhurbaşkanı bu yetkisini yardımcıları ve parlamento dışından atayacağı bakanlar ile kullanacaktır. Yasama yetkisi ise münhasıran Mecliste olacaktır. Cumhurbaşkanının, yasa teklif etme yetkisi olmayacaktır. Yasama yürütmeden tamamen ayrı, kuvvetler ayrılığı ilkesine daha uygun bir hükümet sistemi öngörülmektedir. Anayasa değişikliği teklifi ile yargı alanında da önemli değişiklikler yapılmaktadır. Öncelikle yargı bağımsızlığı ilkesine ‘tarafsızlığı’ şeklinde ekleme yapılarak yargının tarafsızlığına ayrıca vurgu yapılmaktadır. Cumhuriyet, milletimizin en kıymetli kazanımıdır ve Türkiye’nin rejimi demokratik bir cumhuriyettir. Ülkeler, dünya ve ulusal uygulamaları dikkate alarak, geçmişin birikim ve pratiklerini gözeterek, millete ait egemenliğin nasıl somutlaşacağını, pozitif kurallarla şekillendirirler. Bu bakımdan teklifle, başkanlık yürütme modelinin, ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’ olarak isimlendirilmesi, son derece isabetli bulunmaktadır” dedi. Yapılan konuşmaların ardından İlçe Danışma meclis toplantısı sona erdi. Toplantıya İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven ve Milletvekili Av. Ali Özkaya’nın yanı sıra İl Başkan Yardımcıları Ahmet Yeşilırmak, Süleyman Karakuş, İlçe Başkanı Ahmet Hilmi Özbakan, Belediye Başkanı Kadir Üçer, ilçe kadın ve gençlik kolları başkanları ile teşkilat mensupları katıldı.