ÖZKAYA “KUVVETLER AYRILIĞI İLKESİ DAHA UYGUN BİR HALE GELECEK"
ÖZKAYA “KUVVETLER AYRILIĞI İLKESİ DAHA UYGUN BİR HALE GELECEK
Okunma Sayısı: 21019

AK Parti Bolvadin ve Emirdağ İlçeleri ‘İlçe Danışma Meclis’ toplantılarında konuşan Milletvekili Özkaya, “Yasama yürütmeden tamamen ayrı, kuvvetler ayrılığı ilkesine daha uygun bir hükümet sistemi öngörülmektedir. Anayasa değişikliği teklifi ile yargı alanında da önemli değişiklikler yapılmaktadır” dedi.
 
Her ay düzenli olarak ilçelerde gerçekleşen ‘İlçe Danışma Meclis’ toplantıları Bolvadin ve Emirdağ ilçesinde de yapıldı. Milletvekili Av. Ali Özkaya ve İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven’in katılımlarıyla gerçekleşen İlçe Danışma Meclis toplantılarının divan başkanlıklarını İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutumlu yaptı. İlk olarak Bolvadin’de düzenlenen ilçe danışma meclis toplantısına katılan Milletvekili Özkaya ve İl Başkanı Yurdunuseven, burada teşkilat mensupları ile bir araya geldi. AK Parti Bolvadin İlçe Başkanı Halil İbrahim Sevim’in açılış konuşmasıyla başlayan ilçe danışma meclis toplantısı Belediye Başkanı Fatih Kayacan’ın konuşmasıyla da devam etti. Bolvadin ilçesinin ardından Emirdağ da düzenlenen ‘İlçe Danışma Meclis’ toplantısına katılan Milletvekili Özkaya ve İl Başkanı Yurdunuseven’i teşkilat mensupları karşıladı. Yoğun bir katılım ile gerçekleşen Emirdağ ilçe danışma meclis toplantısının açılış konuşmasını ilçe başkanı Serkan Koyuncu yaptı.
 
MİLLETİMİZİN KARARINA SAYGI DUYUYORUZ
Bolvadin ve Emirdağ ilçe danışma meclis toplantısında teşkilat mensuplarına hitap eden İl Başkanı Av. Yurdunuseven, Anayasa değişikliği ile ilgili cevabı milletin referandumda vereceğini belirtti. Yurdunuseven, “Türkiye’nin siyasi gelişim dinamiği bizi bugünler getirdi. Aslında 2007 referandumu sonrası halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanlığı ile zaten Cumhurbaşkanlığı sistemi gelmiştir. Bundan sonra yapılan Cumhurbaşkanlığı sistemi nasıl daha iyi hale getirilebilir, bunun tartışmasıdır. Türkiye’de halkın demokrasi mücadelesinde bu noktaya gelindi. 1982 Anayasası’nda vesayetin güçlendirilmesi için Cumhurbaşkanlığı’na yetkiler verilmişti. Bu yetkiler AK Parti tarafından değil 1982 Anayasası ile verilmiştir. Ancak kurgu başka idi sonuç başka oldu. Onlar kurguladı halk başka cevap verdi. Yani bu raundu halk kazandı. Şu anda halkın demokrasi mücadelesi devam etmektedir. Milat 2007 referandumu değildir. Bu değişim 1982 Anayasası ile başladı. 1982 Anayasası yarı başkanlık sistemine evrimlenmiş kendine özgü bir sistem getirdi. Bu durum zaman içinde çatışmalara neden oldu. Bugüne kadar sistem dışı unsurlar sisteme müdahale etmiştir. Halkımız, her zaman ve her kriz anında kendisine danıştığımız ve kararlarına saygı duyduğumuz bir yerdir. Şimdi yeniden halkımıza müracaat edeceğiz. Özellikle de bunu vurgulamak istiyorum. Yüzde 50+1 oy alan Cumhurbaşkanı olacak ve parlamento şekillenecek” dedi.
 
CUMHURİYET MİLLETİMİZİN EN KIYMETLİ KAZANIMIDIR
Milletvekili Av. Ali Özkaya yeni anayasa değişikliği hakkında ise teşkilat mensuplarına bilgiler verdi. Kuvvetler ayrılığı ilkesine daha uygun bir hükümet sisteminin öngörüleceğini belirten Özkaya, konuşmasına şöyle devam etti; “Cumhurbaşkanı bu yetkisini yardımcıları ve parlamento dışından atayacağı bakanlar ile kullanacaktır. Yasama yetkisi ise münhasıran Mecliste olacaktır. Cumhurbaşkanının, yasa teklif etme yetkisi olmayacaktır. Yasama yürütmeden tamamen ayrı, kuvvetler ayrılığı ilkesine daha uygun bir hükümet sistemi öngörülmektedir. Anayasa değişikliği teklifi ile yargı alanında da önemli değişiklikler yapılmaktadır. Öncelikle yargı bağımsızlığı ilkesine ‘tarafsızlığı’ şeklinde ekleme yapılarak yargının tarafsızlığına ayrıca vurgu yapılmaktadır. Cumhuriyet, milletimizin en kıymetli kazanımıdır ve Türkiye’nin rejimi demokratik bir cumhuriyettir. Ülkeler, dünya ve ulusal uygulamaları dikkate alarak, geçmişin birikim ve pratiklerini gözeterek, millete ait egemenliğin nasıl somutlaşacağını, pozitif kurallarla şekillendirirler. Bu bakımdan teklifle, başkanlık yürütme modelinin, ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’ olarak isimlendirilmesi, son derece isabetli bulunmaktadır.” Yapılan konuşmaların ardından ilçe danışma meclis toplantıları dilek ve temennilerle sona erdi. Danışma meclis toplantılarına Milletvekili Özkaya ve İl Başkanı Yurdunuseven’in yanı sıra İl Başkan Yardımcıları Hüseyin Tutumlu, Hüseyin Sezen, Hüseyin Uluçay, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Musa Dikmen ve Fatih Okyar, ilçe yönetim kurulu üyeleri, ilçe kadın ve gençlik kolları başkan ve yönetimleri, ilçe ve belde belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, belde, köy ve mahalle başkanları ile çok sayıda teşkilat mensubu katıldı.